Avi Avital İstanbul’da konser verecek

Grammy ödüllerine aday gösterilen ilk mandolin sanatçısı olan Avi Avital, klasik müziğin önemli toplulukları arasında yer alan Cappella Gabetta ile Barok dönemden 20. yüzyıl müziğine kadar uzanan bir repertuvarla İş Sanat Konser Salonu’nda dinleyicileri ile buluşacak.

0

GazeteTAMAM.com – New York Times’ın “tutkulu ve karizmatik”, Haaretz Daily gazetesinin “Bir mandolinden bu çeşitlilikte melodiler duymayı asla hayal edemezsiniz… Enstrümanı üzerindeki ustalığı ve adanmışlığı nefes kesici…” şeklinde övgüyle söz ettiği Avi Avital, 8 yaşında mandolin çalmaya başladı. Hocası, Rus kemancı Simcha Nathanson’un kurduğu ve yönettiği gençlik orkestrasında çalmaya başlayan Avital, Kudüs Müzik Akademisi’nden mezun olduktan sonra Ugo Orlandi ile mandolin repertuvarı üzerine çalıştı. 2010 yılında Avner Dorman’ın mandolin konçertosundaki performansı ile Grammy ödüllerine aday gösterilen ilk mandolin sanatçısı oldu.

 

Türk Müziğine Hayranım 
Şimdiye kadar yayımlanan dört albümü ve verdiği çok sayıda konserle adından söz ettiren mandolin sanatçısı Avi Avital, ilk albümünde Bach eserlerini ele alırken, ikinci albümü “Between Worlds” ile yerel melodilerin yoğunlukta olduğu coğrafyalar arası bir albüme imza atmıştı. Üçüncü albümü “Vivaldi”den sonra Avital, 4. ve son stüdyo albümü “Avital Meets Avital”de Omer Avital ile harika bir müzikal bir denge yaratarak müzik dünyasının dikkat çeken isimlerinden biri olmayı başardı. Klasik müziğin yanı sıra yerel müzikleri de repertuvarında bulunduran sanatçı Türk Müziğine hayran olduğunu belirtiyor. Cappella Gabetta, Gabetta kardeşlerin bir zamanlar hayalini kurdukları bir proje olarak hayata geçti. Yeteneği, müzikalitesi ve sahnedeki ışığıyla büyüleyen ödüllü çellist Sol Gabetta ve keman virtüözü erkek kardeşi Andrés Gabetta önderliğinde kurulan ve seçkin müzisyenlerden oluşan topluluk, barok ve erken dönem klasiklerini içeren zengin bir repertuvara sahip.

 

9 OcakÇarşamba, saat 20.30’da İş Sanat’ta gerçekleşecek konseri ajandalarınıza not etmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın