‘Tanzim satış uygulaması, ilk günden zarar yaptı’

Sebze ve meyvedeki fiyat artışına karşı kurulan 'Tanzim Satış Noktaları'nın daha ilk günden zarara uğradığı iddia ediliyor.

0

GazeteTAMAM.com – 

Sebze ve meyvelardeki fiyat artışlarına karşı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Biberiydi, çarlistonuydu, patlıcanıydı, domatesiydi; ayar çekme kararı aldık, belediyelerimizde adımlarımızı atacağız” açıklamasının artından İstanbul ve Ankara’da kurulan ‘Tanzim satış noktaları’na yönelik tartışmalar büyüyerek devam ediyor.

CHP Eski milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, hafta başından itibaren hizmete giren tanzim satış noktalarında daha ilk günden yaşanan zararı anlattı.

1- Az önce Mersin Aydıncık Hali’ni aradım. İBB Tanzim Satış Çadırı için iki TIR salata sarılmış. Toplam 40 ton salata şu an İstanbul yolunda… İBB, salatanın kilosunu Aydıncık Hali’nden 4 TL’ye satın almış. Buna 50 kuruş da nakliye masrafı biniyor. Salata böylece 4.5 TL oluyor.

2- İBB, çadırda kendi personelini çalıştırdığı için, ürünlere ‘işçilik maliyeti’ binmiyor. Ancak ilginç olan şu: İBB, Aydıncık’tan 4.5 TL’ye mal ettiği salatayı, tezgahta 4 TL’ye satıyor. Ve böylece kilo başına 500 kuruş zarar ediyor. Dün İstanbul’a 18 TIR sebze meyve aracı geldi.

Mersin Aydıncık Hali’ni aradığını belirten Yarkadaş, “İBB Tanzim Satış Çadırı için iki TIR salata sarılmış. Toplam 40 ton salata şu an İstanbul yolunda… İBB, salatanın kilosunu Aydıncık Hali’nden 4 TL’ye satın almış. Buna 50 kuruş da nakliye masrafı biniyor. Salata böylece 4.5 TL oluyor” bilgisi paylaştı.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın