AİHM: Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilsin

0

GazeteTAMAM.com – AİHM, Halkların Demokratik Partisi’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın salıverilmesini istedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk haline ilişkin başvuruyu bugün karara bağladı.

Demirtaş’ın özgürlük ve güvenlik hakkının ve seçim hakkının ihlal edildiğine karar veren mahkeme, Türkiye’ye karşı ilk kez, AİHS 18. maddeden ihlal buldu ve Demirtaş’ın ‘siyasi nedenlerle’ tutuklandığını tespit etti.

AİHM’in verdiği kararda “Tutukluluğa son verilsin.” denildi.

ERDOĞAN: ‘BİZİ BAĞLAMAZ, KARŞI HAMLE YAPARIZ’

Erdoğan, AİHM’in Demirtaş kararıyla ilgili, “AİHM’in verdiği kararlar bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE TAZMİNAT ÖDEYECEK

AİHM, tutukluluğun devam etmesini haklı kılan yeni gerekçeler ve kanıtlar ileri sürülmedikçe tutukluluğun mümkün olan en kısa tarihte sonlanmasını talep etti.

Karara göre Türkiye 10 bin euro manevi tazminat ile 15 bin euro yargılama gideri ödeyecek.

HDP: DEMİRTAŞ’IN CEZAEVİNDE KALDIĞI HER DAKİKA HUKUKSUZLUK

HDP’nin AİHM kararına ilişkin değerlendirmesinde, “Demirtaş’ın cezaevinde kaldığı her bir dakika hukuksuzluktur. Karar tüm tutuklu vekillerimiz için emsal teşkil etmektedir. Milyonların iradesi vekiller özgür olmalıdır” görüşüne yer verildi.

AVUKAT: TAHLİYE İÇİN BAŞVURU YAPACAĞIZ

Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Kahraman “AİHM kararından sonra içeride kalacağı her saat, özgürlüğünün ihlalidir. Derhal serbest bırakılmalıdır. Demirtaş’ın özgürlüğü için bugün başvuru yapacağız” diye konuştu.

AİHM’in kararının İngilizce metnine buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın