Av. Didem Baydar Ünsal, Adalet Nöbeti’nin 8’inci haftasında: ‘Onların açlığına ortak olmak istiyoruz’

Tutuklu avukatlar bugün açlık grevlerinin 14. gününde...

0

GazeteTAMAM.com – Av. Baydar-Ünsal, Adalet Nöbeti’nin 8’inci haftasında tutuklu avukatların açlığına ortak olmak istediklerini vurguladı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi Avukat Didem Baydar Ünsal, tutuklu avukatların durumuna ve yaşanılan hukuksuzluğa dikkat çekmek amacıyla Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde “Halkın avukatlarına özgürlük” talebiyle başlattığı Adalet Nöbeti’nin 8. haftasında dün yine alandaydı.

Eşinin ve meslektaşlarının açlık grevinin 13. gününde olduklarını belirten Av. Baydar-Ünsal, açıklamasına şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz ki avukat arkadaşlarımız açlık grevinde; sessizliği bozmak için, halkımızı sessizlikten çıkarabilmek için, adalet isteyebilmek için, özgürlük taleplerini dile getirmek için, Türkiye’de yargı yoktur diyebilmek için, Türkiye’de adalet yoktur diyebilmek için, açlıklarıyla deş olmaya çalışıyorlar. Açlıkları sessiz bir çığlık ve bunun duyulmasını istiyorlar. Bizler de onların açlıklarını duyurmak için, adalet taleplerini duyurmak için burada adalet nöbetine devam ediyoruz. Bugün açlık grevlerinin 13. günü. Halkın avukatlarının açlığına ortak olmak istiyoruz, bizler de onların açlığına ortağız!”

8 HAFTA BOYUNCA İLK KEZ GBT UYGULAMASI

Açıklama devam ederken adliye önünde bekleyen 15-20 kişilik sivil polis ekibi, Av. Baydar-Ünsal’ın nöbet eylemine destek için gelen müvekkillerine, ailelere ve arkadaşlarına Genel Bilgi Tarama (GBT) uygulaması yaptı. Daha önce savcılık talimatı olmaksızın işkenceyle gözaltına alınan Av. Baydar-Ünsal’ın 8 haftadır direniş alanında ilk defa GBT uygulaması yapıldığı görüldü.

Açıklamanın ardından Av. Baydar-Ünsal, haftaya Salı günü yine direniş alanında olacağını belirterek eylemine iradi olarak son verdi.

NE OLMUŞTU?

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatlar 1 yıl süren tutukluluklarının ardından 14 Eylül 2018’de tahliye edilmişlerdi. ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Aycan Çiçek, Behiç Aşçı, Aytaç Ünsal ve Engin Gökoğlu tahliyelerinden 10 saat sonra tekrar gözaltına alınarak tutuklanmışlardı.

ÇHD’li ve HHB’li avukatların hem tutuklu kaldıkları süre içinde hem de yargı süreci boyunca yaşadıkları hukuksuzluklar, uluslararası kamuoyu da dahil, oldukça tepki toplamıştı. 14 Eylül’de meslektaşları ile birlikte tahliye olan Av. Didem Baydar Ünsal, eşi Aytaç Ünsal, meslektaşları Selçuk Kozağaçlı, Behiç Aşçı, Aycan Çiçek ve Engin Gökoğlu’nun şahıslarında halkın savunma hakkına yönelik saldırıya dikkat çekmek için 18 Aralık 2018’de “Adalet” nöbetine başlamıştı.

Meltem SERVİ

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın