Avrupa’nın en çok zarar eden ligi

0

GazeteTAMAM.com – Avrupa’da en çok zarar eden lig Spor Toto Süper Lig olurken, Türkiye bir önceki yıla göre seyirci sayısını %15 arttırarak zirvede yer aldı.

UEFA Kulüp Lisanslama Raporu yayınlandı. Rapora göre Türkiye, bir önceki yıla göre seyirci sayısını %15’ten fazla artırdı ve bu alanda Avrupa’nın en iyi birkaç ülkesinden biri oldu. Raporda yer alan başlıca bilgiler şu şekilde:

  • Avrupa’nın en pahalı ortalama bilet satan kulüpleri arasında Galatasaray 11’inci, Fenerbahçe 13’üncü sırada yer aldı. Türkiye’nin geneli ise Avrupa ortalamasının altında kaldı.
  • Süper Lig, Avrupa’nın en fazla yayın gelirine sahip 6’ncı ligi (295 milyon Avro). İngiltere Premier Lig ise bu alanda geçen sezon olduğu gibi bu sezon da zirvede (2.91 milyar Avro)
  • Türkiye, sponsorluk gelirlerini 2017’de %23 artırdı ve toplam 242 milyon Avro’ya yükselterek Avrupa 7.’si oldu. İngiltere, 1.356 milyar Avro ile bu alanda da zirvede.
  • 2017 yılı içerisinde Avrupa’da en çok zararı 239 milyon Avro’yla Süper Lig kulüpleri yaptı. Zarar sıralamasında Süper Lig’i 60 milyon Avro ile Ukrayna Ligi takip ediyor. 2017 yılında 549 milyon Avro kar eden İngiliz kulüpleri, İngiltere’yi Avrupa’nın en çok kar eden ülkesi yaptı.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın