Avukatlık ruhsatı verilmeyen Mükerrem Karakurt beraat etti

0

GazeteTAMAM.com – Örgüt üyeliği ve propagandası suçlamalarıyla yargılandığı duruşmadan beraat eden Mükerrem Karakurt, avukatlık ruhsatını alabilecek.

Adalet Bakanlığı’nın, hakkında devam eden kovuşturması olduğu nedeniyle avukatlık ruhsatı başvurusunu askıya aldığı Mükerrem Karakurt’un “terör örgütü üyeliği”, “terör örgütü propagandası” ve “2911’e muhalefet” suçlamalarıyla 2014’ten beri yargılandığı davanın karar duruşması bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ndeki 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Bir önceki duruşmada savcı, Karakurt’un da aralarında bulunduğu 24 kişinin beraatini istediği esas hakkında mütalasında “sanıkların eylemi toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı çerçevesinde gerçekleştirdiklerinin kabulünün gerektiği, bu suçu işlediklerine dair, yeter, kesin, şüpheden uzak ve inandırıcı delil elde edilemediğinden” ifadelerine yer vermişti.

‘TBB VE ADALET BAKANLIĞI BU KARAR KARŞISINDA ACİZ KALMIŞTIR’

Kararı açıklayan mahkeme heyeti, Karakurt’un aralarında bulunduğu 24 kişinin beraatine hükmetti.

Kararı değerlendiren avukat Karakurt, “Adalet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliği, masumiyet karinesini açıkça ihlal etmiştir. Bu karar, bunun en büyük kanıtıdır. ‘Hakkında kesinleşmiş beraat hükmü olmayan herkes suçludur’ muamelesi yapan TBB ve bakanlık, bu karar karşısında aciz kalmıştır.” ifadelerini kullandı.

Hakkında beraat kararı verilen Karakurt, avukatlık ruhsatını alabilecek.

Emre ORMAN

Savcı, avukatlık ruhsatı verilmeyen Karakurt’un beraatini istedi

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın