Ayakta sayımı kabul etmeyen tutsaklara işkence

Manisa T Tipi'nde 3 gündür yoğun saldırılara maruz kaldıklarını aktaran tutsaklar, özellikle yaşlılara ve hasta mahpuslara saldırıldığını, yaralananların tedavi edilmelerinin de engellendiğini açıkladı.

0

GazeteTAMAM.com – Manisa T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan siyasi tutsakların ayakta sayım dayatmasını kabul etmedikleri için 3 gündür işkence gördükleri ortaya çıktı.

Manisa T Tipi Kapalı Hapishanesi’nin C-16 koğuşuna kalan 13 siyasi tutuklunun sabah ve akşam saatlerinde yapılan sayımlarda, ayakta sayım dayatmasına karşı çıktıkları için son 3 gündür gardiyanlar tarafından darp edildiği ortaya çıktı.
Aynı koğuşta bulunup, saldırıya maruz kalan Mehmet Aydemir ile Xebat Aydemir isimli kardeşler, yaşananları haftalık telefonla görüş hakkı kapsamında aradıkları aileleri aracılığıyla kamuoyuna duyurdu.
‘ÖZELLİKLE YAŞLILARA VE HASTA TUTSAKLARA SALDIRIYORLAR’
Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre; çocuklarıyla telefonda görüştüğünü belirten baba Abdullah Aydemir, şunları paylaştı: “Çocuklarım bugün beni aradı. Bana; ‘Hapishane yönetimi tarafından 3 gündür sabah akşam ayakta sayım dayatılarak koğuşumuza saldırılıyor ve bizler darp ediliyoruz. Bugün yapılan saldırıda Zahir Aslan adlı tutuklu kafasından yaralandı ve bayıldı. Onu hastaneye götürdüler. Siracettin Hassas isimli bir başka tutuklu da kolunda platin olmasına rağmen, darp edildi. Hassas, hastaneye görülmedi ve revire dahil çıkarılmıyor. Çeşitli yerlerinden yaralı olan çok sayıda tutuklu var. Hiç kimse hastaneye götürülmüyor. Geçen hafta Çarşamba gününden beri baskı var ama 3 gündür şiddeti artmış durumda. Özellikle yaşlı olan ve hasta tutuklu olarak bulunanlara saldırıyorlar’ dediler.”
Hapishanedeki baskılara her gün bir yenisinin eklendiğini söyleyen baba Aydemir, aileler olarak durumdan endişeli olduklarını dile getirdi.
‘HAPİSHANE İÇİNDE HAPİSHANE UYGULAMASI DAYATILIYOR’
Tutuklulara yönelik baskılara karşı sessiz kalmayacaklarını belirten baba Aydemir, “Çocuklarım 3 yıldır hapishanede. Bu saldırılar insanlık dışı uygulamalardır. Bu insanlar tutuklu zaten, bir de üstüne her gün darp ediliyorlar. Bu tür saldırılar siyasi tutuklara karşı bir gözdağıdır. Hapishane içinde hapishane oluşturulmak isteniyor.” diye konuştu.
Aydemir, sorumlular hakkında suç duyurunda bulunacaklarını da ekledi.
Konuya dair MA’nın telefonla ulaştığı hapishane yetkilileri ise, yaşananlara ilişkin bilgi vermeyeceklerini belirtti.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın