Berkin Elvan davasında polis ifade değiştirdi

0

GazeteTAMAM.com – Gezi direnişi günlerinde Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeği ile başından vurularak öldürülen Berkin Elvan davasına bugün devam ediliyor.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tek sanık var; polis Fatih Dalgalı.
Bugünkü duruşmada, Dalgalı ile aynı ekipte görev alan tanık polisler dinleniyor.
Tanık polisler duruşmada sık sık “Bilmiyorum”, “Tanımıyorum”, “Hatırlamıyorum” gibi ifadeler kullandı.
Bunun üzerine anne Gülsüm Elvan, “Yeter ya bu kadar olmaz, katiller” diyerek duruşma salonunu terk etti.
Duruşmada ilk olarak dinlenen tanık ZET’çi polis Davut Arslan, sanık polis Dalgalı’yı tanımadığını savundu.
Davut Arslan’ın ardından söz alan ikinci tanık polis İsmail Saltuk Seki de de sorulara “Hatırlamıyorum” yanıtını verdi.
3. tanık Sertaç Hardal da 15-16 Haziran günlerinde nerede görev aldığını ve ZET tüfeğini kullanıp kullanmadığını hatırlamadığını iddia etti.
Hardal,  ekrandan yakın plandan gösterilen sanık Fatih Dalgalı için bu kez “tanımıyorum” dedi. Bunun üzerine söz alan Av. Can Atalay, “İfadenizde simaen tanıdığınızı söylemişsiniz, fotoğraflara bakın” diye uyardı.
Baba Sami Elvan polis ifadelerine tepki gösterdi. Mahkeme heyetine, “Ben size 1986 yılında çalıştığım yerdeki 40 arkadaşımı sayarım. Bu polisler nasıl hatırlamıyor, hepsi size yalan söylüyor, inanmayın. 8 celsedir dinliyoruz, her seferinde mezara giriyoruz. Ben adalete açım” dedi.
Mahkeme hakimi ise Baba Elvan’a “İnandığımızı söylemedik, bu dava basit bir yaralama veya gasp değil, büyük bir dosya, herkesi dinliyoruz, uzun sürmesi normal” yanıtını verdi.
Duruşmada yaşananlara tepki gösteren Baba Elvan, mahkeme başkanına “Bize her duruşmada aynı şeyleri dinletiyorsunuz, o zaman biz gelmeyelim” yanıtını verdi.
Duruşma devam ediyor

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın