Berkin Elvan ölümünün 5. yılında mezarı başında anıldı: İnadına kardeşçe yaşayacağız

0

GazeteTAMAM.com – Sami Elvan, mücadele etmeye devam edeceğini belirterek “Biz bu ülkede inadına kardeşçe yaşayacağız” dedi.

Berkin Elvan’ın ölümünün 5. yılında Feriköy Mezarlığı’nda anıldı. Anmaya Elvan’ın ailesi Gülsüm ve Sami Elvan’ın yanı sıra birçok milletvekili, siyasi parti temsilcisi ve sendika yöneticileri de katıldı.

ETHA’da yer alan habere göre, polis mezarlığın girişinde kitleyi durdurdu ve arama yaparak içeri aldı. Anma öncesinde baba Sami Elvan, Berkin’in mezarına çiçekler bırakarak çıra yaktı. Mezar başına gelen anne Gülsüm Elvan ise oğlunun mezar taşını öperek, çiçek bıraktı. Ardından Berkin Elvan şahsında eşitlik ve özgürlük için hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu, “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganı atıldı.

Kaynak: DHA

‘BU KARANLIK GİDER, GEZİ KALIR’

Yapılan konuşmalarda Gezi ayaklanması sırasında yaşamını yitirenlerin unutulmayacağının altı çizildi. Elvan ailesinin 6 yıldır direndiği kaydedilerek “Hikaye dinlemek istemiyoruz. Adalet istiyoruz” diye vurgulandı.

Hukuksuzca Gezi’yi yargılamak isteyenlerin Gezi’yi karalamaya çalıştığı da dile getirilerek “Bu karanlık gider Gezi kalır” denildi.

Kaynak: DHA

‘GEÇMİŞTE BENZER ZULMÜ REVA GÖRENLER TEK TEK KAÇTI, BEN KAÇMIYORUM’

“Gezi halktı, ekmekti, suydu” diyen Baba Elvan, “6 yıldır benim çocuğum yaşıyor, çünkü unutulmadı. Berkin hepinizin çocuğu. Bizim mücadelemiz adalet ve ekmek mücadelesi. Ben nerede olursam olayım bu mücadeleyi devam ettireceğim. Geçmişte bize benzer zulmü reva görenler tek tek kaçtı. Ben kaçmıyorum. Biz bu ülkede inadına kardeşçe yaşayacağız” şeklinde konuştu.

Anne Gülsüm Elvan ise “Eli kanlı o çocuktan hesap soracağım” diyen İçişleri Bakanı’na seslenerek “Madem hesap sormak istiyorsun, o çocuk burada hesap sor” diye tepkisini ifade etti.

Avukat Çiğdem Akbulut ise Berkin’in ailesinin Süleyman Soylu’nun Gülsüm anneyi meydanlarda yuhalattığında da kardeşinin kaçırılıp gözaltına alındığında da adalet istemekten ve mücadele etmekten korkmadığını söyledi.

Kaynak: Elif Ilgaz

ADALET ARAYAN İKİ ANNE OMUZ OMUZA

Feriköy Mezarlığı’ndaki anma etkinliğine katılanlar arasında Çorlu tren faciasında yaşamını yitiren Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz Sel de vardı. Elinde papatyalarla anmaya katılan anne Öz Sel, Berkin’in annesi Gülsüm Elvan ile sarılarak acısını paylaştı.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın