Demokratik Suriye Meclisi: ABD ile ortak devriyeler, sınırdaki gerginlik bitene kadar sürecek

ABD ile ortak devriyelerin gerginlik sona erene kadar süreceğini belirten DSM yöneticisi Gelo İsa, ABD'nin sınırda yaşanan gelişmeler karşısında net tavır belirlemesi gerektiğine dikkat çekti.

0
Fotoğraf: AFP

GazeteTAMAM.com – Demokratik Suriye Güçleri (DSG)’nin siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi’nin (DSM) yöneticisi, sınırdaki devriyelere ilişkin açıklama yaptı.

Fransız Haber Ajansı (AFP), dün, ABD askerlerinin Türkiye-Suriye sınırında yer alan ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG) denetiminde bulunan Derbesiye köyünde devriye yaptığını duyurmuştu.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan YPG’nin başını çektiği DSG’nin siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM) yöneticisi Gelo İsa, sınırdaki ortak devriyelerin gerginliğin bitmesine kadar devam edeceğini belirterek, ABD’nin konuyla ilgili net bir tavır takınması gerektiği çağrısında bulundu.

‘ABD’NIN TAVRI BELLİ OLMALI’

İsa şöyle devam etti: “Ortak devriyeler gerginlik bitene kadar sürecek. Sınırdaki durum sakinleşirse devriyeler o zaman biter. Sınırda son yaşanan gelişmelerle ilgili ABD’nin tavrı net olması gerekiyor. Bunu istiyoruz. ABD diyor Türkiye bizim dostumuzdur. Kuzey Suriye de bizim dostumuzdur. Her gün bize yönelik müdahaleler oluyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Konuyla ilgili ABD ile sürekli görüşüyoruz. Önümüzdeki günlerde ABD’nin konuyla ilgili tavrı belli olmalıdır.”

‘ABD İLE DAHA ÖNCE ANLAŞMAMIZ VAR’

PYD’nin Kobani Yöneticisi Fethi Mıhemed ise şunları aktardı: “ABD askerleri Tel Abyad doğusu ve Kobane batısında devriye turları atıyor. Sınırda devriye turlarının atmasıyla ilgili ABD ile daha önce aramızda anlaşma vardı. Daha önce de sınırda devriye turları atılıyordu ama bu kadar yoğun değildi. Son birkaç gündür yaşanan gelişmelerle ilişkin sınırımızda şimdi her gün ABD ile DSG devriye turları atıyor.”

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın