DİSK Basın-İş, ‘dokuz8Haber’de yaşananlara ilişkin açıklama yaptı

0

GazeteTAMAM.com – Dokuz8Haber’de yaşanan hak gaspları ve emek sömürüsüne karşı açıklama yapan Basın-İş, hakkını aramak isteyenlerin yanında olacağını bildirdi.

Son günlerde ‘yurttaş habercilik’ faaliyeti yürüttüğü öne sürülen Dokuz8Haber adlı mecrada yaşananlara tanık oluyoruz. Gazeteci Şafak Timur, 5 yıl önce şiddet gördüğü bir erkeğin dokuz8’de eğitmen olarak çalıştırıldığını açıkladı ve yaşadıklarını anlattı. “Kadın kadının yurdudur” diyen Timur’un açıklamalarının ardından dokuz8 çalışanları gazeteciler Eda Narin, İrem Afşin, Zale Karademir gibi isimler, kurumla yollarını ayırdıklarını duyurdular.

Dokuz8Haber ile ilgili bir başka iddia ise daha önce kurumda çalışan gazeteci Mehmet Şafak Sarı’dan geldi. Kurumda çalıştığı süre zarfınca sigorta sözünün yerine getirilmediğini ve 4-5 kişinin yapabileceği işleri tek başına yaptığını dile getiren Sarı, yüzbinlerce liralık fonlar alan kurumda asgari ücret bile alamayan çalışanların olduğunu, emek sömürüsünün ve hak gaspının çok yoğun olduğunun altını çizdi. Sarı, ayrıca dokuz8Haber kurucusu Gökhan Biçici’nin sıklıkla sendika geçmişinden bahsettiğini ve kendisini övdüğünü de dile getirdi. Sarı’nın açıklaması şu şekilde:

 

DİSK Basın-İş Sendikası ise yaşananlara dair Twitter hesabından kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada, “DİSK Basın İş her türlü emek sömürüsü ve hak gaspının karşısındadır. Hakkını aramak isteyen arkadaşlarımızın her zaman yanındayız.” denildi.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın