DİSK Basın-İş: Gazetecilere yönelik sansür ve baskı, matbaa emekçilerine kadar genişletildi

0

GazeteTAMAM.com – İHD’de düzenlenen açıklamada matbaacılara “Kürtlerle ilgili matbuat basmayın” şeklinde gözdağı verildiği kaydedildi.

Özgürlükçü Demokrasi gazetesi ve Gün Matbaacılık çalışanlarının 11 Şubat’ta görülecek olan 4. Duruşmasına ilişkin DİSK Basın-İş, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Basın açıklamasını tutuklu Kemal Tunç’un eşi Nujin Tunç okudu. Bugün gelinen sürecin, Özgürlükçü Demokrasi gazetesine 28 Mart günü kayyum atanmasıyla başladığını belirten Tunç, gazetenin basıldığı gün, Gün Matbaacılık’a ve matbaada çalışan işçilerin evlerine polis baskınları yapıldığını ve gözaltına alınan işçilerin tamamının tutuklandığını dile getirdi. Tutuklananların tamamı için ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan ceza isteniliyor. 8’i hapiste, toplamda 21 işçi hakkında 261 yıl hapis istendiğini kaydeden Tunç, iddianameye göre işçilerin tek ‘suçunun’ Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin baskısını yapmak, yani matbaacılık mesleklerinin gereğini yapmak olduğunu vurguladı.

“1995 YILINDA TUTUKLANDIĞI İDDİA EDİLEN İŞÇİNİN TUTUKLANMADIĞI ORTAYA ÇIKTI”

İddianamede kayyum atanmasının gerekçesi olarak matbaanın bastığı 110 kadar yayın hakkında toplatma kararı verilmesi ve eser sahiplerinin yargılama süreçlerinin devam etmesi ile gazetenin Afrin operasyonunu eleştirel şekilde manşete taşıması ve bu nüshaların Gün Matbaacılık tarafından basılması olarak gösterildiğini aktaran Tunç, davadaki hukuksuzlukları şöyle anlattı:

“Davada yargılanan bir işçinin 1995 yılında tutuklandığı iddia edilse de işçinin tutuklanmadığı, 1 ay gözaltında kaldığı ortaya çıktı. Davada yargılanan bir işçinin ceza aldığı iddia edilen davadan 2011 yılında beraat ettiği ortaya çıktı.”

Tunç, davada örgüt üyeliğine delil olarak sunulan iddiaları ise şöyle özetledi:

“Bir işçinin İstanbul Gazi Mahallesi’nde arkadaşına “Gazi’de yollar kapalı” şeklinde mesaj atması. Matbaada basılan gazete ve dergilerin içeriği, gazete ve dergilerde kullanılan resimler. Yine bir işçinin aldığı bir kitap hakkında yıllar sonra toplatma kararı çıkması. Kürtçe dil bilgisi kitabı basmak.”

“DAVA İLE MATBAACILARA ‘KÜRTLERLE İLGİLİ MATBUAT YAPMAYIN’ ŞEKLİNDE GÖZDAĞI VERİLİYOR”

İlk duruşmada işçilere “Gazeteyi neden gece basıyordunuz?”, “Baskı için yollanan gazete PDF dosyasını baskıya kim yolluyor?” şeklinde sorular sorulduğunu söyleyen Tunç, Türkiye Cumhuriyeti’nde basılan her gazetenin bir örneğinin ilgili savcılığa gönderildiğini, basılan her kitap için Kültür Bakanlığı’ndan ISBN numarası alındığını hatırlatarak “Dünyanın hiçbir yerinde matbaacı bastığı ürünün içeriğinden sorumlu tutulamaz” dedi. Bu dava ile AKP hükümetinin tüm matbaacılara “Kürtlerle ilgili matbuat basmayın ve matbuatın basıldığı yerlerde de çalışmayın” mesajı ile gözdağı verdiğinin altını çizen Tunç, şu sözlerle açıklamayı sonlandırdı:

“AKP iktidarı, kendi düşüncesinden olmayan gazetecilere yönelik sansür, işten çıkarma, gözaltı ve tutuklama baskısını matbaa emekçilerine kadar genişletmiştir. Bu hukuksuzluğu dayanışma ile aşacağız. 11 Şubat’ta Silivri’de sadece Gün Matbaacılık işçileri değil, gazetecilik ve matbaacılık mesleği yargılanmaktadır. Bu dava Türkiye basın tarihine kara harflerle geçecektir. Davada emekçiden taraf olan bizler özgür basın mücadelesinde kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz.”

“DİSK BASIN-İŞ OLARAK ARKADAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ”

Açıklamanın ardından DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren söz aldı. Eren şunları kaydetti:

“Yine bir hukuk rezaleti, zulüme dönüşmüş bir yargılama süreci nedeniyle basın toplantısı yapıyoruz. Bu tür açıklamaları ne yazık ki çok sık yapıyoruz. Bir matbaa işçisi, matbaada basılan yayından dolayı tutuklanıyor ve yargılanıyor. Hakkaten alışılmadık bir durum. Bu da olur mu dediğimiz her şeyin ertesinde bir başka şaşırtıcı durumla karşı karşıya kalıyoruz. Mesela; ‘gazeteyi neden gece basıyordunuz’ diye soruluyor. Türkiye’de bütün gazeteler gece basılır. Gazetenin yayın politikalarından rahatsız olup olmadıkları soruluyor. Baskı için yollanan gazetenin PDF dosyasının kim tarafından gönderildiği soruluyor. Tabi ki gazete yolluyor. Böyle bir çok hukuksuzluk var. Biz DİSK Basın-İş olarak Gün davasında yargılanan arkadaşlarımızın yanındayız. Herkesi basına yönelik saldırıların bir örneği olan bu rezalete karşı çıkmaya çağırıyoruz. Hapiste tutulan Gün Matbaacılık çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını, işçilerin ve ailelerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesini istiyoruz. Tabi bunun yanı sıra hapiste tutulan bütün siyasi tutsakların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Bütün bu karanlık süreci işlerle birlikte gazeteciler, aydınlar, öğrenciler, avukatlar yani şu an içeride tutulan bütün siyasi tutsaklar ve onlarla dışarıda dayanışan binlerce insanın mücadelesiyle aşacağımızı düşünüyorum.”

DİSK Basın İş Genel Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Alp Babaç ise 11 Şubat’ta Silivri’de görülecek duruşmaya çağrı yaparak “Bu duruşma, Türkiye basın tarihine kara harflerle geçecektir. Biz bu duruşmada tüm arkadaşlarımızı alabilirsek, bu durum içerideki diğer arkadaşlarımıza da umut olacaktır.” dedi.

NE OLMUŞTU?

Özgürlükçü Demokrasi gazetesine kayyum atanmasıyla birlikte 28 Mart 2018 tarihinde gazete ve matbaa çalışanlarının evleri polis tarafından basılmış, matbaa sahibi ile birlikte gözaltına alınan 21 işçi 5 Nisan tarihinde tutuklanarak Silivri Kapalı Hapishanesi’ne konulmuştu. 18 Eylül 2018’deki ilk duruşmada 8 işçi, 3 Aralık 2018’de görülen ikinci duruşmada da 3 işçi tahliye edildi. 14 Ocak 2019’daki üçüncü duruşmada işçiler hakkında toplam 261 yıl hapis cezası istendi. Davanın dördüncü duruşması 11 Şubat’ta Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki adliyede görülecek.

DAVADA KİMLER YARGILANIYOR?

Gün Matbaacılık’ın imtiyaz sahibi Kasım Zengin ile çalışanlar İrfan Karaca, Mahmut Abay, Cemal Tunç, Erdoğan Zamur, İhsan Sinmiş, Kazım Göçer, Mehmet Emin Sürmeli, Musa Kaya, Sadettin Demirtaş, Necat Hızarcı, Polat Arslan, Mehmet Kadir Özkara, Mürsel Demir, Özgür Bozkurt, Cumali Öz, Süleyman Güneş, Kemal Daşdöğen, Derviş Arvas, Muhammet Özkan ve Uğur Selman Kelekçiler.

Emre ORMAN

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın