Diyarbakırlı çocukların ikinci evi: Oyuncak kütüphanesi

Diyarbakır’da oyuncak alma imkanları olmayan, özellikle Sur’da yaşayan çocuklar için kurulan oyuncak kütüphanesi çocukların buluşma noktası oldu. Kütüphane gönüllülerinden Derya, destek olursa ikinci bir kütüphane daha açabileceklerini söyledi.

0

Zale Karademir


Diyarbakır’da oyuncak alma imkanları olmayan çocuklar için bir oyuncak kütüphanesi kuruldu. Çocuklar isterlerse kütüphanede oynuyor, isterlerse oyuncakları evlerine götürebiliyor.

Kentin tarihi Suriçi bölgesinde eski bir Diyarbakır evi, mahalledeki çocukların uğrak yeri oldu. Çocuklar okuldan arta kalan zamanlarını bu evde geçiriyor. Bu evin içinde bir kütüphane var. Ancak bu bildiğimiz kitap kütüphanesi değil, oyuncak kütüphanesi.

Kütüphane fikrini çıkaran ise Rengarenk Umutlar Derneği. Özellikle Sur’daki çocukların oyuncağa ulaşma imkanının az olması nedeniyle böyle bir kütüphane kuruldu. Kütüphanenin gönüllü eğitmenlerinden Derya, kütüphanenin kuruluş aşamasında başlattıkları kampanyanın ülke çapında ilgi gördüğünü belirterek çok sayıda yurttaşın oyuncak desteğinde bulunduğunu aktardı. Kütüphanenin sadece çocukları değil anneleri de sevindirdiğini dile getiren Derya, annelerin “Ben çocuğuma oyuncak alamıyorum, alacak param yok. Sizin sayenizde bütün oyuncaklarla oynamış olacak çocuğum” dediğini ifade etti.

‘DESTEK OLURSA İKİNCİ BİR KÜTÜPHANE AÇABİLİRİZ’

Kütüphanedeki oyuncakları belli periyotlarla evlerine götürmesiyle çocuklarda sorumluluk duygusunu arttırmayı amaçladıklarını kaydeden Derya, beklediklerinden daha büyük bir başarı yakaladıklarını belirterek şöyle devam ediyor: “İlk dönemde 200’e yakın çocuğa ulaştık. İkinci dönemde bunu daha da arttırmayı amaçlıyoruz. Biz sadece Sur’da yaşayan değil, her yerden çocukların gelmesini istiyoruz. Sadece çocuklar değil, annelerle de ilgileniyoruz. Doğum ile ilgili, kadın sağlığı ile ilgili, çocuk bakımı ve beslenmesiyle ilgili bilgiler veriyoruz. Bu projeyi yıllara yaymayı düşünüyoruz. Belki ileride ikinci bir kütüphane bile açabiliriz. Yeter ki insanlar bize inansın ve destek versin, bu bize yeter. ”

GazeteTAMAM.com

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın