GazeteTAMAM.com – İZBAN’a bağlı işyerlerinde 10 Aralık’ta başlayan grev, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla 60 gün ertelendi.

AKP iktidarı grev yasaklarına İZBAN’ı da ekledi. İZBAN işçilerinin bir aydır diğer raylı ulaşım işçileri ile aynı maaşı alabilmek için sürdürdüğü grev, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yasaklandı. Grev devam etmiş olsaydı işçiler, verilen son teklif için bugün oylama yapacaktı.

Evrensel’de yer alan habere göre; İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin ortak kuruluşu olan İzmir Banliyo Ağı’nda (İZBAN) 30’uncu gününe girecek grevle ilgili dün gece yeni bir gelişme yaşandı. Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası’na üye İZBAN işçileri tarafından sürdürülen grev, Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile yasaklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan metinde, ‘şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu’ nitelikte olduğu öne sürülerek grevin 60 gün süreyle ertelendiği belirtildi. Resmi Gazete’de yayınlanan Erdoğan imzalı metin şu şekilde:

‘ERTELEME’ NE ANLAMA GELİYOR?

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunun 63. maddesi “grev ertelemeleri” başlığını taşısa da aslında bu bir yasaklama anlamına geliyor. Kanuna göre Bakanlar Kurulu, grevleri 60 gün süreyle erteliyor. Grevler Bakanlar Kurulu kararıyla durdurulduğunda, tarafların anlaşmamaları halinde grevlerin yeniden başlaması yasal olarak olanaklı değil. Bu nedenle, 60 gün içinde taraflardan ya anlaşmaları bekleniyor ya da toplu iş sözleşmesi, Yüksek Hakem Kurulu tarafından sonuçlandırılıyor. Bu yapılmazsa sendikanın toplu iş sözleşme yetkisi düşüyor. Dolayısıyla yapılan erteleme değil, açıkça grevin yasaklanmasıdır.

Öte yandan dün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı arayarak bütün haklar dahil yüzde 30 zam teklifinde bulunulduğu öğrenildi. İşçiler bu teklife olumlu bakıyordu.

DEMİRYOL-İŞ: ZEYBEKÇİ İŞARETİNİ VERMİŞTİ

Grev yasağı ile Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz işçilere açıklamada bulundu. İZBAN işçilerinin Türkiye işçisine örnek olduğunu belirten Ervüz “29 gündür sürdürdüğünüz mücadeleden dolayı hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. Emek mücadelesine örnek oldunuz. Ancak üzülerek dün gece bir haber aldık. Dün Nihat Zeybekçi bunun işaretini vermiş. Bazı arkadaşlarımız iyi niyetle acaba bize katkı mı koyacak, sözleşmeyi mi çözecek dedi ama Nihat Zeybekçi’den beklenen oldu. Zamanında da asgari ücretin çok yüksek olduğunu söylemişti kendisi bakanken. Bu anlayışla bir arkadaştan ne çıkabileceğini tahmin ediyordum. Ama maalesef iktidar elindeki silahı çok iyi kullandı.”

‘BİZİ İDEOLOJİK DAVRANMAKLA SUÇLADILAR’

İZBAN işçilerine ve sendikalarına yönelik suçlamalara de değinen Ervüz “İnsanlar bizi ideolojik davranmakla suçladı. Bizi bir siyasi partinin yörüngesinde olmakla suçladılar. Sosyal demokrat dediklerimiz, ‘iktidarın uzantısı, arsenik kokusu seziyoruz’ yazanlar, her şeyi söylediler. Onlar sizin can emniyetiniz. Sizleri taşıyacaklar ama kafada 50 problemle taşıyacaklar. Bundan sonra ne olacağı, işverenin hangi noktada durduğuna, görüşmelere bağlı. Yüksek Hakemi tavsiye etmem. İnşallah oralara kalmadan verilen sözle geri adım atmazlar. Kazanımlarımız o noktadan ileri götürür müyüz diye çaba sarf edeceğiz.  Bu mücadele inşallah kazanımla sonuçlanmış bir mücadele haline gelir. Sizler bu mücadelede öncü oldunuz. Bizler de sendika olarak her zaman yanınızda durduk. Belki Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Her sunulanı, önerileni sizlerin oylarıyla kabul veya reddettik. Bunun bir ilk olduğunu herkes bilmeli. Böyle uygulama maalesef yok. Çoğu sendika böyle yola başvurmaz. Biz normal şartlarda sizin elçiliğinizi yaptık” dedi.

İZBAN SEFERLERİ BAŞLADI

Kararın ardından İZBAN Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada grevin ertelendiği belirtildi ve “Seferlerimizin en hızlı şekilde başlaması için planlama yapılmakta olup, gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz” denildi. İZBAN AŞ işçileri telefonlarla arayıp çağırdı ve saat 11.14’de seferler başladı.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın