Eşcinsel milletvekili, can güvenliği nedeniyle ülkeyi terketti

Faşist Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun bir çok açıklamasının yanı sıra homofobik söylemleri de tepki çekmişti.

0

GazeteTAMAM.com – Brezilya’da eşcinsel olduğunu açıklayan ilk milletvekili Jean Wyllys can güvenliği nedeniyle ülkeyi terkettiğini duyurdu.

Wyllys, seçim kampanyası sırasında homofobik söylemleri bulunan Jair Bolsonaro’nun seçilmesiyle eşcinsellere yönelik şiddetin arttığını belirtti.

Geçen ekimde üçüncü dönem için yeniden seçilen Sosyalizm ve Özgürlük Partisi (PSOL) üyesi Jean Wyllys, ülkedeki LGBTİ toplulukları tarafından özellikle faşist lider Bolsonaro’nun devlet başkanı olmasından bu yana eşcinsel haklarının önde gelen savunucusu olarak kabul ediliyor.

AFP’nin aktardığına göre Brezilya’nın Folha de Sao Paulo gazetesine açıklama yapan 44 yaşındaki Wyllys, yakın arkadaşı başkent Rio de Janeiro şehir meclisi danışmanı Marielle Franco’nun geçen martta öldürülmesinin ardından kendisine gelen tehdit mesajlarının arttığını söyledi.

Wyllys’e göre seçim kampanyası sırasında homofobik açıklamalar yapan Bolsonaro’nun seçilmesiyle beraber eşcinsellere yönelik şiddet geçen ekimden bu yana giderek arttı.

Reuters’a konuşan milletvekilinin iletişim ekibinden bir kişi, güvenlik nedenleriyle Wyllys’in bundan sonra hiçbir açıklama yapmayacağını ve yeni ikametgahını açıklamayacağını aktardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın