GazeteTAMAM.com – Adını açıklamak istemeyen eski bir özel harekat personeli, sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı çatışmalı sürece ilişkin itiraflarda bulundu.

Özgürüz muhabiri Sedat Sur, sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü ve YPS ile devlet güçlerinin savaştığı dönemde ‘Diyarbakır’da görev yapan eski bir özel harekatçı olduğunu iddia eden’ bir kişiyle konuştuğunu açıkladı.

Güvenlik nedeniyle kişinin ismini açıklamayan Sur, eski özel harekat personelinin iddialarını sosyal medya hesabından gündeme getirdi.

‘TAHİR ELÇİ ÖZEL BİR EKİP TARAFINDAN SUİKASTE UĞRADI’

Konuştuğu kişinin eski bir şube müdürü olduğunu aktaran Sur, paylaşımında şu anlatımlara yer verdi:

  • Cizre’de tanklar devreye girdiğinde bazı komutanlar bu “savaş suçu” diyerek karşı çıktı. Saray’a bağlı ekipler bu komutanları derdest etti.,
  • Cizre’de bodrumlarda katledilenlere biz de çok üzüldük. Önce yaktılar binayı Sonra da tank atışına tuttular. Biz resmi kolluk kuvvetiydik, bunun suç olduğunu biliyorduk.
  • Tahir Elçi, vurulduğunda Sur’da idim. Tahir Elçi’yi YPS ve orada bulunan polisler vurmadı. Tahir Elçi’yi o gün  orada bulunan özel bir ekip kargaşa içinde suikast ile vurdu. Benim bildiğim öyle.
  • Tüm bu katliamların talimatını Saray verdi. SADAT denen yapı Ordu ve emniyetin üzerinde yetkili ve saraya bağlı. Ama suçu bize yükledikler. CB istemese bunlar olur muydu?

‘ESEDULLAH, KOBANE’DEN KAÇAN IŞİD MİLİTANLARINDAN OLUŞAN BİR GRUPTU’

  • Esedullah, yasal kolluk kuvveti değildi. Suriye ve Türkiye de bulunan cihadçılardan oluşturuldu. Vahşi uygulamalarını bizde tasvip etmedik. Kobane’de yenilen ve Türkiye’ye kaçan IŞİD’çiler vardı.
  • Nusaybin ve Sur’da devlet ağır kayıplar verdi. Bir çok arkadaşımı kaybettim ama şehit oldukları gizlendi. Sur ve Nusaybin de uçakları devreye sokmak zorunda kaldık.
  • Sur, Dağkapı Meydanında infaz edilen genç kadını görevden atılmış eski bir özel harekatçı vurdu. O gün meydanda  bilinçli olarak tedbir alınmadı. Amaç büyük provokasyondu ama olmadı.

‘CİZRE’DE VEKİL VE GAZETECİLERDEN OLUŞAN GRUBA, ÖLDÜRMEK İÇİN ATEŞ AÇILDI’

  • Cizre’de yaralıları almaya gelen içinde vekil ve gazetecilerin  olduğu gruba öldürmek için ateş açıldı. Emir öyle gelmişti. Ortalık ayağa kalkınca vazgeçildi.
  • Ne yaptıysak Sarayın emri ile yaptık. Kimsenin kendi başına hareket etme gücü yoktu. Kendi başımıza yapmadık.
  • Cizre’de bomba yüklü kamyonla tamamen yıkılan karakolda çok arkadaşım şehit oldu. Bu olaya hala çok üzülüyorum. Ama bir yandanda bodrumlarda olanları düşününce yapılanları da anlıyorum.

Konuştuğu özel harekat personelinin yetkili bir kişi olduğuna dikkat çeken Sur, bu kişinin “Bir gün koşullar oluşunca ben ve benim gibi yüzlercesi tanık olacağız” dediğini de kaydetti.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın