F Oturması 362. hafta: Fatma Tokmak ameliyat sonrası hapishaneye geri götürülürse yaşama şansı yüzde 10’u geçmeyecek

0

GazeteTAMAM.com – Hasta mahpus Fatma Tokmak’ın doktoru, ameliyat sonrası hapishaneye götürülmemesi durumunda yaşama şansının neredeyse yüzde 10 olduğunu söylüyor. Tokmak bu nedenle ameliyattan kaçınıyor.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hapishanelerdeki hasta mahpusların durumlarını kamuoyu ile paylaşmak amacıyla Galatasaray Meydanı’nda düzenleyeceği 362. F oturmasını polisin engellemesi sonucu İHD İstanbul Şubesi önünde yoğun polis ablukası altında gerçekleştirdi.

Hasta tutsak Fatma Tokmak için bir araya gelen insan hakları savunucuları,  “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” pankartı açtı.

LEYLA GÜVEN’İN AÇLIK GREVİ 115’İNCİ GÜNÜNDE

Basın açıklamasını İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi Hatice Onaran okudu. DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in İmralı Hapishanesi’ndeki ağır tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevinin 115’inci gününde olduğunu hatırlatan Onaran, 1 Mart itibari ile hapishanelerde tutulan yüzlerce mahpusun süresiz açlık grevine başladığı bilgisini de paylaştı. Tecridin kaldırılması talebinin, devlete kendi yazılı yasalarına uygun davranmasını istemenin ötesinde bir şey olmadığını dile getiren Onaran, bu hafta durumunu paylaşacakları hasta mahpus Fatma Tokmak’ı daha önce yaptıkları F oturmalarında birkaç kez gündemleştirdiklerini ifade etti.

FATMA TOKMAK KİMDİR?

Halen, Bakırköy Hapishanesi’nde tutulan Fatma Tokmak, Aralık 1996’da gözaltına alınıp ağır işkence gördükten sonra tutuklandı. Türkçe bilmeyen ve Kürtçe ifade vermek isteyen Tokmak’ın ifadesi alınmadan müebbet hapis cezası verildi. Gördüğü işkence nedeniyle Fatma Tokmak, kalp yetmezliği hastalığına yakalandı. Adli Tıp raporuyla 2006’da serbest bırakılan Tokmak ifadesi dahi alınmadan verilen hapis cezası Yargıtay’da onaylanınca, 2010 yılında tekrar tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’ne konuldu. Halen burada tutuluyor.

Ağır kalp sorunu olan Fatma Tokmak sürekli ilaç kullanmakta ve solunum güçlüğü de çekmektedir. Yine kullandığı ilaçlardan kaynaklı kadın hastalığı sorunları ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, 2018’in sonlarında acil olarak hastaneye kaldırılmıştır.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Şubesi’nin verdiği “hapishanede kalamaz” raporuna rağmen Adli Tıp Kurumu’nun düzenlediği “hapishanede kalabilir” raporundan kaynaklı serbest bırakılmamaktadır.

25 Şubat günü ziyaretine giden yakınına kanamasının hiç durmadığını belirten Tokmak, kan takviyesi için sürekli hastaneye götürülmesi gerektiğini söyledi. Kelepçeli muayene dayatması nedeniyle tedavisi yapılmadığı gibi, kan takviyesi için hastaneye götürülmesi de aksatılıyor.

Tokmak, ameliyat sonrası yoğun bakımda tedavisi tamamlanmadan hapishaneye geri götürülmesi durumunda doktorların “yaşama şansı yüzde 10’u geçmez” demesi nedeniyle ameliyattan kaçınıyor.

Fatma Tokmak’ın yaşam hakkı için serbest bırakılmasını istediklerini aktaran Onaran, açlık grevinde olanların taleplerinin karşılanmasını, İmralı Hapishanesi başta olmak üzere hapishanelerde uygulanan tecrit işkencesine son verilmesini talep etti.

Açıklamanın ardından “Tecrit işkencesine son”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Fatma Tokmak serbest bırakılsın” sloganlarıyla eylem sona erdi.

Emre ORMAN

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın