F Oturması 363. hafta: Hasta kadın mahpuslar serbest bırakılsın

0

GazeteTAMAM.com – 363. hafta oturumunda insan hakları savunucuları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü sebebiyle kadın hasta mahpusların durumunu paylaştı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hapishanelerdeki hasta mahpusların durumlarını kamuoyu ile paylaşmak amacıyla Galatasaray Meydanı’nda düzenleyeceği 363. F oturmasını polisin engellemesi sonucu İHD İstanbul Şubesi önünde yoğun polis ablukası altında gerçekleştirdi.

Kadın hasta tutsakların durumunu paylaşmak üzere bir araya gelen insan hakları savunucuları, “Kadın hasta mahpuslar serbest bırakılsın” pankartı açtı.

‘AÇLIK GREVİNDEKİ MAHPUSLARIN CAN VE SAĞLIK GÜVENLİKLERİNDEN İKTİDAR SORUMLU’

Basın açıklamasını İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi Hatice Onaran okudu. DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in İmralı Hapishanesi’ndeki ağır tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevinin 122. günününde olduğunu hatırlatan Onaran, Güven’in sağlık durumunun kritik aşamayı geçtiğini belirterek başta Leyla Güven olmak üzere açlık grevinde olan yüzlerce mahpusun can ve sağlık güvenliğinden bizzat iktidarın sorumlu olduğunu aktardı. Taleplerin karşılanması için iktidara çağrıda bulunan Onaran, dün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olması sebebiyle kadın hasta mahpusların durumunu paylaşacaklarını kaydetti.

“Hapishanelerde 110 kadın hasta mahpus vardır. Bunların 48’i ise ağır, ölümcül hastadır. Ağır hasta kadın mahpusların 9’u ise bizim hapishane komisyonu olarak çalışma alanımız olan Marmara bölgesi hapishanelerinde bulunmaktadır.” diyen Onaran, Marmara bölgesi hapishanelerinde kalan hasta kadın mahpusların durumunu şöyle sıraladı:

Ayfer Ayçiçek: Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesinde kalmakta ve ağır şizofren hastası.
Dilek Öz: Bakırköy L Tipi Kapalı Hapishanesinde kalmakta. İşkenceden dolayı vücudunun bazı eklemlerinde lif bezleri kopması yaşanmış. Lenf kanseri. Bel ve boyun fıtığı var. Kalp ritmi bozukluğu bulunmakla birlikte ayrıca kronik astım hastası.
Güneş Tekin: Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesinde kalmakta. Çatışmada ağır yaralı olarak tutuklandığı için akciğerinde, sırtında ve kaburgalarında şarapnel parçaları var. Göğsünde mermi olmasından kaynaklı oturup kalkmada ciddi sorunlar yaşıyor. Ameliyatın riskli olduğu söylenerek ameliyat edilmemektedir. Felç olma riskinin olduğu belirtiliyor. Ayrıca her iki bacağında yaralanmadan kaynaklı doku kaybı olduğu için bacaklarını rahat kullanamıyor.
Havva Ak: Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesinde kalmakta. Meme kanseri.
Hazine Alçı: Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesinde kalmakta. Bir bacağında dizin biraz üstünde kalça kemiğine kadar platin var. Ateşli silahla yaralanma sonucu sağ bacağında ciddi bir sakatlık var. Kendisini durumunu; “Kalça kemiğim parçalandığı için yaklaşık 17 yıldır iç protezle yaşamaya çalışıyorum. Kalça ile diz arasında hemen hemen hiç kemiğim yok. 1998 ile 2009 arasında takılı olan platin biraz daha farklıydı. Kimi zorlanmalar yaşasam da, hareket alanımı bu kadar daraltmıyordu. Protezin değişimi kaçınılmaz olunca, ekim 2009’da Samatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde, bacağıma yeni bir protez takıldı. Ancak protezden çok ‘inşaat iskelesi’ne benziyor. Protezin dört bir tarafında 1 cm uzunluğunda çiviler var. Bu çiviler tellerle birbirine ve ayrıca da kürek kemiğine bağlı.” şeklinde aktarmıştır.
Saime Avşin: Bursa/Yenişehir Kadın Kapalı Hapishanesinde kalmakta. Tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdürüyor. Ciddi ağrıları var.
Sevcan Atak: Bakırköy Kadın Hapishanesinde kalmakta. Rahim Kanseri. Ayrıca gözlerini kaybetmesine neden olabilecek bir hastalığı var.
Süreyya Bulut: Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesinde kalmakta. Kafasındaki şarapnel parçasıyla yaşıyor. Bir gözü Görme fonksiyonunu yitirmiş durumda. Wernicke-Korsakofflu.

Açıklamanın ardından “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, ” İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarıyla eylem sona erdi.

Emre ORMAN

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın