F Oturması 368. hafta: Hasta mahpus Erol Zavar serbest bırakılsın

0

GazeteTAMAM.com – İnsan hakları savunucuları, uzun zamandır durumunu takip ettikleri hasta mahpus Erol Zavar’ın bir an önce tahliye edilmesini istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hapishanelerdeki hasta mahpusların durumlarını kamuoyu ile paylaşmak amacıyla Galatasaray Meydanı’nda düzenleyeceği 368. F oturmasını polisin engellemesi sonucu İHD İstanbul Şubesi önünde yoğun polis ablukası altında gerçekleştirdi.

Hasta tutsak Erol Zavar için bir araya gelen insan hakları savunucuları, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” pankartı açtı.

HAPİSHANELERDEKİ AÇLIK GREVCİ SAYISI 5 BİNLERİ BULDU

Basın açıklamasını İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi Mehmet Acettin okudu. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in tecrite karşı başlattığı süresiz açlık grevinin 157’inci gününde olduğunu hatırlatan Acettin, tüm hapishanelerdeki açlık grevci sayısının 5 binleri bulduğunu aktardı.

5275 no’lu Ceza ve İnfaz Tedbirlerinin Uygulanması yasası mevzuatı gereği, hapishanede tutulan ağır müebbet hükümlülerinin infazının yerine getirilmesinde; “e) Hükümlü, kurum İdare kurulunun uygun gördüğü hâllerde ve 15 günde bir kez olmak üzere (f) bendinde gösterilen kişilere, süresi on dakikayı geçmemek üzere telefon edebilir. f) Hükümlüyü; eşi, altsoy ve üstsoyu, kardeşleri ve vasisi, belirlenen gün, saat ve koşullar içerisinde 15 günlük aralıklarla ve günde bir saati geçmemek üzere ziyaret edebilirler.” diyen kanun mevzuatının gereğinin karşılanması halinde ölümlerin duracağına inandıklarını belirten Acettin, bir an önce yeni ölümlerin yaşanmaması için iktidara adım atması çağrısında bulundu.

EROL ZAVAR KİMDİR?

“İki çocuk babası olan Erol Zavar’a yargılandığı bir dosyadan 2001 yılında müebbet hapis cezası verildi. Sincan F Tipi Hapishanesi’nde tutulurken 15 Temmuz darbesi sonrası Tekirdağ F tipi Hapishanesi’ne sürgün edildi. Halen Bolu F Tipi Hapishanesi’nde tutulan Zavar, hastalıklarının tedavisi ve zorunlu ameliyatları İçin bu hapishanede yaşam mücadelesi vermektedir.

Zavar, 15 defa mesane kanseri hastalığından dolayı ameliyat olmuştur. Mesanesinden 50’ye yakın kanser tümörü alındı. Yanı sıra başka hastalıklardan dolayı da yaşamını etkileyen rahatsızlıkları vardır. Kalp rahatsızlığı, koah, migren, astım, tiroid nodülü, akciğerde nodül, bacağında platin, dizinde menüsküs, safra kesesinden ameliyat, bel ve boyun fıtığı gibi hastalıkları ile hapishane koşullarında kalmaktadır.”

‘ZAVAR’IN BU KOŞULLARDA HAPİSHANEDE KALMASI VİCDANLARI YARALIYOR’

Annesi Fikriye Zavar’ın İHD’ye bilgi verdiğini dile getiren Acettin, gelen bilgiyi aynen paylaştı:

“9 Nisan 2019 Salı günü Bolu İzzet Baysal Üniversitesi hastanesine götürülen Erol Zavar kalbinden rahatsızlığı nedeniyle ilaçlı kalp grafiği çektirilmiş, tiroid bezi nodülünün ameliyat edilmesi için de Bolu F Tipi Hastanesi’ne oğlunun dilekçe verdiğini, ameliyat zamanını beklediğini belirtmiştir.”

Zavar’ın kalbinden rahatsızlık yaşadığını ve anjiyo olması gerektiğini aktaran Acettin, Tiroid kanserinden dolayı acilen kanser nodülünün ameliyatla alınması gerektiğine vurgu yaparak uzun süredir durumunu takip ettikleri Zavar’ın bu ağır hastalık koşullarında hapishanede kalmasının insani bakımdan vicdanları yaraladığına dikkat çekti.

Erol Zavar’ın serbest bırakılmasını istediklerini dile getiren Acettin, açıklamayı sonlandırdı. Açıklamanın ardından “Erol Zavar serbest bırakılsın”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarıyla eylem sona erdi.

Emre ORMAN

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın