F oturumu 349. Hafta: Hasta mahpus İbrahim Akbaba serbest bırakılsın

0

GazeteTAMAM.com – Bağkur emeklisi olmasına rağmen tedavi masrafları karşılanmayan Akbaba’ya “Sen verirsen yaptırırız” deniliyor.

F oturumu 349. hafta eyleminde insan hakları savunucuları, hasta mahpus İbrahim Akbaba’nın durumunu kamuoyu ile paylaşmak ve serbest bırakılmasını talep etmek amacıyla bir araya geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan yurttaşlar, “Tedavi haktır engellenemez” ve “Hasta mahpus İbrahim Akbaba serbest bırakılsın” yazılı pankartlar açtı. Hapishanelerdeki birçok hasta mahpusun fotoğraflarının da taşındığı eyleme milletvekilleri de destek verdi.

’25 KİLO KAYBETTİ’

Basın açıklamasını İHD Hapishaneler Komisyonu adına Mehmet Acettin okudu. Hapishanelerde ağırlaşan koşullar nedeniyle ağır hasta mahpusların ölüme terk edildiğini, sağlığa erişim haklarının engellendiğine dikkat çeken Acettin, çıplak arama, ayakta nizam usulü sayım dayatmaları ve hücre tipi Ring araçlarıyla hastane, mahkeme ve başka hapishanelere sevk gibi uygulamaların hak ihlalleri olduğunu kaydetti. Akbaba’nı tedavi hakkının engellenmesi ve oğlunun bulunduğu hapishaneye sevk talebinin karşılanması için yardım talebinde bulunduğunu söyleyen Acettin, “Hapishanede kaldığı süre içinde 25 kilo kaybetmiş, sağlık durumu gün geçtikçe ağırlaşmaktadır. Bizler insan hakları savunucuları ve hapishane komisyonu olarak İbrahim Akbaba nezdinde böylesi olumsuz koşullarda hapishanelerde tutulmakta olan ağır hasta mahpusların serbest bırakılmasını istiyoruz.” dedi.

Açıklamanın ardından “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “İnsan haklarıyla insandır”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarıyla eylem sona erdi.

NE OLMUŞTU?

10 çocuğu ve 22 torunu olan İbrahim Akbaba Edirne F Tipi Hapishanesi’nde tutulmaktadır. 1 yıl 4 aydır tutukludur. Tutuklandıktan sonra Mardin Hapishanesi’ne konulan ve 9 ay sonra mahkemeye çıkarılmış olan İbrahim Akbaba, mahkemeye çıkarılmadan ise sürgün sevk ile 6.11.2017 de Ring aracı ile 8.11.2017 tarihinde Edirne F Tipi Hapishanesi’ne getirilmiştir. 2 günlük yolculuk; İleri derecede diyabet, kalp ve katarakt hastası olan ve açık kalp ameliyatı geçirmiş olan İbrahim Akbaba için işkenceye dönüşmüştür. Ayrıca 2015 yılında felç geçirmiş olmasından dolayı halen ellerini yeterince kullanamamakta, diğer taraftan şeker hastalığı nedeniyle bacağı kesilmiş ve protez kullanmaktadır.

İbrahim Akbaba heyet görüşmesinde; “Mardin 3 Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Adli Tıp Kurumuna ( ATK) sevki için yazı yazıldığını ancak 3 aydır bekletildiğini, jandarma yok denilerek sevkinin geciktirildiğini, hastalıkları nedeniyle düzenli ilaç kullanması gerektiği halde bazı hapishane doktorlarının bu ilaçları yazarken bazılarının da yazmadığını ve bu nedenle zaman zaman tedavisinin aksadığını, ağır tecrit uygulandığını, 4 aydır sohbet, spor hakkının kullandırılmadığını, ilk geldiğinde bir kez çıkarıldığını ancak sonrasında engellendiğini ve nedeni hakkında tatmin edici bir açıklama yapılmadığını” belirtmiştir.
İbrahim Akbaba; “Hastaneye, görüşe ve benzeri yerlere giderken ince aramaya maruz bırakıldığını, protez bacağını çıkarıp duyarlı kapıdan geçmeye zorladıklarını, kemerini aldıklarını, ellerini kullanamadığı ve felcin etkileri nedeniyle çok zor anlar yaşadığını, bu nedenle odasından olabildiğince az çıkmaya gayret ettiğini” söylemiştir.

“Gözlerinin sürekli yaşardığını bu nedenle selpak mendile ihtiyaç duyduğunu ancak görüşe gelirken yanında selpak getirmesine izin vermediklerini, görüşe geldiğinde bastonunu da aldıklarını ve bu nedenle yürümekte de zorlandığını, bakıma ihtiyacı olduğu için oğlunun da tutuklu olduğu Diyarbakır F Tipi Hapishanesi’ne sevk ve oğluyla birlikte kalmayı istediğini ancak sevk yapılmadığını, ikiden fazla pantolon, çarşaf vs izin verilmediğini el konulduğunu, oysa ellerini kullanamadığı için çamaşır yıkayamadığını bu nedenle kirli eşyaları kullanmak zorunda kaldığını, traş ve tırnak bakımını arkadaşlarının yaptığını” ifade etti. Ayrıca ;“bir ay önce kriz geçirdiğini ve hastaneye götürüldüğünü ancak doktorun ilaç verip geri gönderdiğini, Protez yapılalı 5 yıl olduğundan ve bu sürede bacağının zayıfladığı için protezin değişmesi gerektiğini” belirtti.

BAĞKUR EMEKLİSİ OLMASINA RAĞMEN MASRAFLARI KARŞILANMIYOR

İbrahim Akbaba; “Bağkur Emeklisi” olmasına rağmen masrafın karşılanmadığını, doktor tarafından, tutuklular için devletin protez parası ödemediğini söylendiğini “Sen verirsen yaptırırız” dedikleri ve hastaneye sevklerde kullanılan ring araçlarının çok sıkıntılı olduğunu, hasta taşımaya uygun olmadığını, hapishanede olan biteni tam anlamadığını, kaldığı yerin yakınından Kemal Ağdış ve İbrahim Vezir Vasoviç dahil dört kişinin alıp götürülerek 15 gün kadar hücrede tutulduklarını sonra geri getirildiklerini,” belirtmiştir.

Emre ORMAN

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın