F Oturumu 354. hafta: Mahkeme, hastanenin Selman Kelekçiler’e verdiği ‘ceza ehliyeti yoktur’ raporunu dikkate almıyor

0

GazeteTAMAM.com – Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırılan Kelekçiler için, hapishanede verilen yanlış ilaçların tahribat oluşturduğu söylendi.

Hapishanelerdeki hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek ve serbest bırakılmaları talebiyle gerçekleştirilen F oturumlarının 354. hafta eyleminde insan hakları savunucuları, hasta mahpus Selman Kelekçiler’in durumunu kamuoyu ile paylaşmak amacıyla bir araya geldi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde yoğun polis ablukası altında toplanan yurttaşlar, “Hasta mahpus Selman Kelekçiler serbest bırakılsın” yazılı pankart açtı. Eylemde ayrıca hapishanelerdeki birçok hasta mahpusun fotoğrafları da taşındı.

Basın açıklamasını İHD Hapishaneler Komisyonu adına Ferit Barut okudu. İktidarın hasta mahpusların serbest bırakılması yönündeki çağrılara adeta kulak tıkadığını dile getiren Barut, 2019’un ilk F oturmasında bir kere daha tüm yetkililere ve kamuoyuna seslenerek “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” dedi.

Ferit Barut

‘YAŞAYAN BİR ÖLÜYE DÖNÜŞTÜ’

Barut, Kelekçiler ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Uğur Selman Kelekçiler; 1989 yılında Diyarbakır’da doğmuş ve lise 1. sınıftan beri psikolojik hastalıklarından dolayı tedavi görmektedir. Bipolar, ağır şizofreni hastası olup Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi tarafından kendisine ayrıca atipik psikoz tanısı konmuş ve %45 engelli raporu düzenlenmiştir. Kelekçiler, bu hastalıkları nedeniyle sürekli bir işte çalışamadığından, Diyarbakır Sanayi’de simit satarak geçimini sağlamaktayken, 28 Mart 2018’de Gün Matbaa’ya yönelik gerçekleşen operasyonda örgüt üyesi olma ve örgüt propagandası yapma iddiasıyla gözaltına alınmıştır.

Diyarbakır ve İstanbul Emniyet Müdürlüğünde gözaltında tutulduğu 14 gün boyunca ailenin yoğun çabasına rağmen kullanması zorunlu olan ilaçlar kendisine 10 gün sonra verilmiş, hastalığının etkisi altında verilen tüm ilaçları tek seferde kullanmış, doğrudan beyne etki eden bu ilaçların alınmasıyla birlikte, ailesinin tabiriyle ‘yaşayan bir ölüye’ dönüşmüştür.”

‘İRADESİ DIŞINDA FARKLI İLAÇLAR VERİLDİ’

“Kelekçiler, 14 günlük gözaltı süresinden sonra tutuklanarak Silivri 5 Nolu L Tipi Hapishanesi’ne götürülmüştür. Gözaltındayken yüksek dozda aldığı ilaçların etkisi, kapalı ortama girmesi ve tedavisinin devam ettirilememiş olmasından dolayı durumu her geçen gün ağırlaşmış, hiçbir işini tek başına yapamaz hale gelmiş, kendisine ve etrafındakilere zarar vermeye başlamış, en son dış dünyayla tüm bağlantısını kesme noktasına gelmiştir. 

Ailenin ısrarına rağmen hapishane doktoru kendileri ile görüşmemiş, daha önce devlet hastanesi tarafından verilen raporlarını almamıştır. Kelekçiler’in hastalığının ağırlaşması üzerine kendisine, önceki ilaçlarından farklı ilaçlar verilmiş ve bu ilaçlar Kelekçiler’in iradesi dışında ona kullandırılmıştır. Bu ilaçlar sonrasında durumu daha da ağırlaşmış, bir hafta içerisinde 3 defa Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevk edilmiş, ancak hastanede “yer yok” denilerek hapishaneye geri gönderilmiştir. Nihayetinde 08.11.2018 tarihinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine yatırılmıştır.”

‘MAHKEME, HASTANENİN VERDİĞİ CEZA EHLİYETİ YOKTUR RAPORUNU DİKKATE ALMADI’

“Hastane doktorları aileye; ‘Biz şu anda hapishaneden verilen yanlış ilaçların oluşturduğu tahribatı ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Ancak bunu ortadan kaldırdıktan sonra asıl tedaviye başlayabiliriz’ demiştir. Halen Bakırköy’de tedavi gören ağır şizofreni hastası Kelekçiler’e hastane tarafından, ‘ceza ehliyeti yoktur’ yönünde rapor verilmesine rağmen, bu rapor davasının görüldüğü mahkeme tarafından dikkate alınmamış, Adli Tıp Kurumu (ATK) raporu istenmiştir. 31 Aralık 2018 günü ATK’ya götürülmesi gerekirken, hapishane idaresinin gerekli yazışmaları yapmamış olması ve lakayt tutumu nedeniyle, Kelekçiler bu randevuya götürülmemiştir.”

Uğur Selman Kelekçiler’in tedavi hakkının engellenerek yaşam hakkının ağır tehdit altına sokulduğunu aktaran Barut, Kelekçiler’in İstanbul 26 Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14 Ocak 2019 tarihinde yapılacak duruşmasına çağrı yaparak açıklamayı sonlandırdı.

Açıklamanın ardından “Uğur Selman Kelekçiler serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez” sloganlarıyla eylem sona erdi.

Emre ORMAN

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın