Fransa’da polis sendikası, Sarı Yelekliler için greve çıkıyor

0

GazeteTAMAM.com – Fransa’da polis sendikası, Sarı Yeleklilerin taleplerini destekleyerek cumartesiden itibaren süresiz greve çıkacaklarını duyurdu.

Fransa’da polis sendikası Vigi, Sarı Yelekliler eylemlerine destek için cumartesiden itibaren süresiz greve gidileceğini duyurdu.

Fransız basınında yer alan haberlere göre, ülkenin en köklü polis sendikalarından Vigi, akaryakıt zamları ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için sokağa çıkan ‘Sarı Yeleklilerin’ eylemlerini desteklemek amacıyla cumartesi gününden itibaren grev yapacak. Sendika açıklamasında, “Sarı Yeleklilerin istekleri hepimizi ilgilendiriyor. Yasal olarak onlarla dayanışma içinde olmanın zamanıdır” ifadelerine yer verildi.

AA’nın haberine göre greve, İçişleri Bakanlığında çalışan idari, teknik ve adli tıp memurları ve işçilerin de katılacağı belirtildi.

Sarı Yelekliler cumartesi Paris’in sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees Caddesi’nin çevresinde eylemler düzenleyecek.

Direnişin büyümesi ve yayılmasıyla birlikte baş edemeyeceğini anlayan hükümet yetkilileri, akaryakıt zamlarını önce 6 aylığına ertemiş, sonrasında ise bir açıklama daha yaparak zam yapmayacaklarını duyurmuştu.

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve çalışma ve yaşam koşullarının kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan Sarı Yelekliler eylemi ülkede uzun süredir devam eden ve güvencesizleştirmeye, işsizliğe karşı gerçekleştirilen irili ufaklı eylemlerin yeni bir boyutunu oluşturuyor.

Akaryakıta konulan ek vergiyle başlayan eylemler, uzun süredir kemer sıkmaya, bedel ödemeye zorlanan ve talepleri duyulmayan emekçilerin kendiliğinden bir isyanı olarak devam ediyor.

Eylemlerin başından bu yana çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı. ‘Sarı yeleklilerin’ protesto ettiği akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklanmıştı.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın