Gazeteci Pınar Gayıp ve Semiha Şahin tahliye edilmedi

0

GazeteTAMAM.com – Bir önceki duruşmada esas hakkında mütalaasını veren savcı, tutuklu Pınar Gayıp ve Semiha Şahin ile birlikte tutuksuz yargılanan diğer sanıklar hakkında da örgüt propagandası, örgüt üyeliği ve 2911 nolu kanuna muhalefetten ceza istemişti.

Gazeteci Pınar Gayıp ve Semiha Şahin’in yargılandığı davada mahkeme heyeti tutukluluüun devamına karar vererek duruşmayı 13 Haziran’a erteledi.

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ve muhabiri Pınar Gayıp’ın ‘örgüt üyeliği’ ve ‘terör propagandası’ suçlamalarıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın dördüncü duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) görüldü.

Av. Kader Tonç, müvekkili Pınar Gayıp’ın kopyala yapıştır şeklinde bir tutuklama kararı nedeniyle bir yıldır tutuklu olduğunu, adil yargılanma hakkının gasp edildiğini, dosyada aleyhine hiçbir delilin bulunmadığını, muhalif bir gazeteci olması sebebiyle burada yargılandığını beyan ederek tahliyesini talep etti.

‘FLASH BELLEKLE MÜTALAA VEREN SAVCININ EN ÖNEMLİ TANIĞIN BEYANLARI HAKKINDA GÖRÜŞÜ YOK’

Semiha Şahin’in avukatı Özcan Karakoç, Yargıtay’ın bazı kararlarını hatırlatarak yargılamadaki usulsüzlüklere dikkat çekti. Duruşma savcısının dosyadaki en önemli tanık olduğu belirtilen kişinin ifadesinin geçen duruşmada alınmasına dikkate almadığını dile getiren Karakoç, “Savcı flash bellek içerisinde mütalaasını geçen duruşmada sundu. Fakat en önemli tanığın ifadeleri hakkında hiçbir görüşü yok. Kanun koyucunun söylediği çok basit; önce delilleri toplayacaksın. Ama savcının verdiği mütalaa bunun tam tersi. ” dedi.

Gözaltında müvekkilinin açlık grevi yapması nedeniyle ‘örgüt üyesi’ olarak itham edildiğini ve bu şekilde yargılandığını beyan eden Karakoç, 1 yıllık tutukluluğun yarattığı mağduriyete de dikkat çekerek tahliye talep etti.

‘TUTUKLULUĞUMUZUN NEDENİ BUGÜNKÜ SİYASİ KONJONKTÜRDÜR’

Pınar Gayıp, son beyanlarını şu şekilde ifade etti:

“Tutukluluğumuzun tek nedeni bugünkü siyasi konjonktürdür, özgür basın geleneğinin savunucusu olmamızdır. Dostlarımız ve meslektaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Tahliyemi istiyorum, hukuki bağlamda karar verildiğinde tahliye olacağımdan şüphem yok” 

‘BASINA YÖNELİK SANSÜR VE TUTUKLAMAYLA HİÇBİR SONUÇ ELDE EDİLEMEDİ’

Semiha Şahin ise son beyanında şu ifadeleri kullandı:

“1 yıldır tutuklu bulunuyoruz. Özgür basına yönelik saldırılar hala devam ediyor. Basına yönelik sansürle tutuklamayla çok fazla sonuç elde edilemediği de açık. Özgür basın savunucuları olarak gerçekleri dile getirmeye devam edeceğiz. Benim lehime olan delillerle ilgili hiçbir talep kabul edilmedi. Tahliyemi talep ediyorum”

Savcı, bir önceki duruşmada verdiği mütalaayı aynen kabul ederek tüm sanıklar hakkında ceza verilmesini istedi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti; avukatların süre uzatım talebini dikkate alarak Gayıp ve Şahin hakkında tutukluluğun devamına hükmetti.

Bir sonraki duruşma 13 Haziran’da görülecek.

Emre ORMAN

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın