Gazeteci Pınar Gayıp ve Semiha Şahin’e yine tahliye yok

0

GazeteTAMAM.com – 8 aydır tutuklu bulunan gazeteciler Pınar Gayıp ve Semiha Şahin, ikinci duruşmada da tahliye edilmedi.

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ve muhabiri Pınar Gayıp ile birlikte toplamda 4 kişinin ‘örgüt üyeliği’ ve ‘terör propagandası’ suçlamalarıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın ikinci duruşması Çağlayan’daki İstanbul adliyesinde 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Pınar Gayıp’ın avukatı Kader Tonç, sosyal medya paylaşımları olarak dosyaya konulan sözde delillerin suç unsuru olmadığını ve kendi çalıştığı ajansın haberleri olduğunu, hiçbir şekilde terör örgütü propagandası sayılamayacağının altını çizdi. 8 aylık tutukluluğun cezalandırmaya dönüştürüldüğünü belirterek tahliyesini istedi.

Semiha Şahin’in avukatı Özcan Karakoç ise tutuklamadaki usulsüzlüğe dikkat çekti. Müvekkilinin Emniyette susma hakkını kullanarak savcılıkta ifade vereceğini söylediğini hatırlatarak “Savcı nezaketen bile olsa ifadelerini almadan, onları görmeden sulh ceza hakimliğine sevk etti” dedi. Müvekkilinin her gün neredeyse adliyeye geldiğini dile getiren avukat, gece baskınının da tamamen hukuksuz olduğuna işaret ederek “Her insanın lekelenmeme hakkı vardır. Bu insanların neden lekelenmeme hakları ihlal edildi?” diye sordu. “Bizler siyasetçi değiliz, hukukçuyuz. 8 ay dışarıda bizler için çabuk geçer ama onlar için aynı durum söz konusu değil. Vermek istedikleri haberleri veremiyorlar” diyen avukat, tutukluluğun sonlandırılmasını istedi.

Savcı adli kontrol tedbirin yetersiz kalacağını belirterek Şahin ve Gayıp’ın tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Gayıp ve Şahin’in tutukluluğunun devamına, diğer sanıklar Ferhat Harun Pehlivan ile Gülsen İmre’nin ise adli kontrol talebiyle tahliyesine karar vererek bir sonraki duruşmayı 30 Ocak 2018’e erteledi.

Emre ORMAN

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın