Giriş TAMAM, Güvenlik ve Tasarıma DEVAM..

Bilişim Güvenliği ve Web Tasarım bizim için ne kadar önemli?

0

Aslında hepimiz farkındayız, son zamanlarda tüm işlemleri internet ortamında – web siteler aracılığıyla – yapıyoruz.

Örnek vermem gerekirse e-ticaret,banka vb işlemleri sürekli kullanıyoruz.

Tüm işlemleri internet üzerinden yapmamızın bize bolca zaman kazandırdığını bilmemizin aksine bize kolay geldiğini biliyoruz. Asıl soru ise internet üzerinden – online – işlem yapmak ne kadar güvenli?

Bilişim güvenliği ve web tasarımın bize ne gibi yararları olur? Dünyada ve ülkemizde bir çok internet sitelerine saldırı yapıldı ve yapılmaya devam edilmektedir. Bunlara örnek olarak ise; devlet dairelerinin sitelerine girişlerin aksaması, şirketlerin zarara uğraması, öğrencilerin üniversite e-postalarına giriş yapamaması ve “.tr” uzantılı haber sitelerine yurt dışından erişimin sağlanamamasını gösterebilirim. saldırılar internet üzerinden yapıldığı için gerçek yaşantımızı etkilemeyeceğini düşünürüz fakat ister istemez bizde bu saldırıları yapan kişilerin yanında oluyoruz..

Bu tür olaylardan kendimizi bilişim güvenliği kavramını bilerek koruyabiliriz. İlerleyen yazılarımda Bilişim Güvenliği ve Web Tasarım kavramları bizlere neler katar? Hayatımızı olumlu/olumsuz yönde nasıl değiştirir? Bu sorularının cevabını; güvenliksiz internete, kötü amaçlı yazılıma, trojanlara, virüslere, özel hayatın gizliliğinin çiğnenmesine TAMAM diyerek Güvenlik ve Tasarım hakkında ne varsa gelecek süreçte GazeteTAMAM’da yazıyorum..

Bu ufak merhabadan sonra, yukarıdaki soruların cevaplarıyla görüşmek üzere TAMAM!


Remove the row

Column: 1

Column: 2

Aytaç Gogu
Şişli/İstanbul’da doğan Aytaç, aslen Dersim (Tunceli)’lidir. Liseden Web Tasarım ve Programlama bölümünü okurken bir yandan freelance web tasarım hizmeti vermeye başlamıştır. Öncelikle kendi ismine ait ‘.com’ alan adını alıp kişisel web sitesini açtıktan sonra üniversiteyi okurken ‘.tr’ alan adını da almıştır. Dell bilgisayarda teknik destek uzmanı olarak çalışırken bir yandan freelance front-end developer – serbest web tasarımcı – olarak hayatını sürdürmeye devam etmektedir. ‘


CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın