Görevden alınan başkan yardımcısı Çöker için Sayıştay’dan açıklama: Görev değişikliği kendi talebiydi

0

GazeteTAMAM.com – Sayıştay raporlarının yayınlanması ardından denetim raporlarını düzenleyen başkan yardımcısı Fikret Çöker’in görevden alınması, yalanlandı.

Sayıştay, Çöker’in talebi doğrultusunda görev değişikliği yapıldığını savundu.
Sayıştay’ın “Kamu İdareleri Denetim Raporlarını” hazırlayan başkan yardımcısı Fikret Çöker görevden alınarak yerine Zekeriya Tüysüz’ün getirilmesinin kamuoyuna yansıması üzerine Sayıştay kendi internet sitesi üzerinden açıklama yayınladı.
Yapılan açıklamada “Çöker’in görevinden alındığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır, kendisi Sayıştay üyeliğine dönme yönündeki talebi yerine getirilmiştir” denildi.
SAYIŞTAY RAPORUYLA İLGİSİ YOKTUR
Açıklamanın devamı şöyle: “Bazı basın yayın organlarında; Kamu kurum ve kuruluşlarının 2017 yılı denetimleri sonucunda Sayıştay’ca düzenlenen raporlarında yer alan usulsüzlük ve yolsuzluklar nedeniyle Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret ÇÖKER’in görevinden alındığı yönünde gerçeği yansıtmayan haberler yer almaktadır.
Fikret ÇÖKER, 1992 yılında Sayıştay’da, ‘denetçi’ olarak göreve başlamış, 2014 yılında ‘Sayıştay üyesi’ seçilmiş Başkanlık Makamınca, 13.07.2016 tarihinde Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmiş olup, Sayıştay üyeliğine dönme yönündeki talebi Başkanlık Makamının 02.11.2018 tarih ve 1854437 sayılı yazısı ile uygun bulunmuştur. Tesis edilen işlemin, talebine binaen yapıldığı Başkanlık onayında belirtilmiş olup, yayımlanan Sayıştay raporları ile herhangi bir ilişkilisi bulunmamaktadır.
Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcılığına, 1992 yılında Sayıştay’da denetçi olarak göreve başlayan, 2011 yılında Sayıştay üyesi seçilen Dr. Zekeriya TÜYSÜZ görevlendirilmiştir.”

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın