Gür İplik işçileri: İşçiler bu mahkemelere nasıl güvenecek?

Gaziantep’te Gür İplik fabrikasında sendikalaşma mücadelesi verdikleri için işten atılan işçiler, işe iade davasını kaybetti.

0

GazeteTAMAM.com – 

Dört yıl önce Gaziantep’te Gür İplik fabrikasında sendikalaşma mücadelesi verdikleri için işten atılan işçiler, açtıkları işe iade davasını önce kazanıyorlar. Sonra üst mahkemeye yapılan itiraz ile davayı kaybediyorlar. Gür İplik işçileri, “İşçiler artık bu mahkemelere, bu adalete nasıl güvenecek?” diye soruyorlar. İşçilerin üye olduğu Deriteks Sendikası Genel Başkanı Musa Servi ise, yargının zenginin koruyucusu haline geldiğini söylüyor.

2014 yılında Başpınar 2. OSB’de bulunan Gür İplik 2 fabrikasında çalışırken, Deriteks sendikasında örgütlenme mücadelesi veren, baskı ve işten atmalara karşı fabrika önünde on gün süren bir direniş gerçekleştiren ve ardından işten atılan işçilerden 25’i işe iade davası açmıştı. 4 yıl süren ve daha önce yerel mahkemede davayı kazanmalarına rağmen, işverenin itirazı sonucunda üst mahkeme tarafından bozulan davayı işçiler kaybetti. Bu karar sonucunda bu işyerinde birikmiş olan kıdem tazminatı hakkını da kaybeden işçiler, bu mağduriyet yetmezmiş işçiler şimdi karşı tarafın avukat ve mahkeme masraflarını da ödemek zorundalar. İşveren ayrıca işyerini zarara uğratma gerekçesiyle maddi tazminat davası açtı. İşçiler, bu kararın ardından, işverenin açtığı maddi tazminat davasını da kaybetme endişesi taşıyorlar.

İŞÇİ HAKKINI NEREDE ARAYACAK?

Eski Gür İplik işçilerinden Hakan, bu kararın işçiler için “Sadece eşek gibi çalışacaksınız. Hiçbir şeye itiraz etmeyeceksiniz, her haksızlığı sineye çekeceksiniz” anlamına geldiğini söylüyor. “Eskiden en azından işçi dava açınca, bir iki yıl sürse de, mahkemede sürünen biz olsak da, sonunda yasal hakkımızı alabiliyorduk. Bu hükümet işverenler için yargıyı da değiştirdi” diye konuşan Hakan konuşmaya söyle devam ediyor: “Patron sendikalı olduğumuz için bizi işten atmış, yasalara göre suç işlemiş, ama mahkeme patronun lehine karar veriyor. İşçi artık bu ülkede kime güvenecek? Bu devletin mahkemeleri bile haksızlık yapan, suç işleyen patronu korursa, biz artık kime, hangi adalete güveneceğiz?”

Halil adlı başka bir işçi de, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmayı hatırlatıyor. Hisarcıklıoğlu’nun,  işçiler lehine kararlar veren iş mahkemelerinden yakındığı ve bu sorunu çözme sözü verdiği için Erdoğan’a ve hükümete teşekkür eden konuşmasını hatırlatan İşçi Halil, “İşte sonucu ortada. Demek ki patronların sözcüsü olan Hisarcıklıoğlu hükümete boşuna teşekkür etmemiş” diyor. Mehmet Türkmen’in evrenselde yer alan haberi

PATRONUN SUÇU YOK MU?

Şu anda başka bir fabrikada çalıştığı için ismini vermek istemeyen başka bir işçi de şunları söylüyor: “Şimdi bu kararı veren mahkemenin hakimine sormak lazım. Bir tarafta maaşları geç ödeyen, mesai ücretlerini bankaya yatırıp kayıt altına alması gerekirken elden ödeyip hem bizim hakkımızı gasbeden hem de devletten vergi kaçırarak suç işleyen Gür İplik patronu var.  Sendikaya üye olduğumuz için bize baskı yapan, demokratik tepkimizi dile getirince hepimize hakaret edip tehdit eden, işçileri sendikadan istifaya zorlayan, bütün bu suçları işleyen işveren var. Diğer tarafta da bu haksızlıklara karşı yasal hakkı için direnen mücadele eden biz işçiler. … Bunları yapan patronun suç işlediğini ben bu cahil halimle biliyorum, hakim bilmiyor mu? Bilmemesi mümkün mü? Bu ülkede hakim de suç işleyen patronu korursa, biz hakkımızı nerede arayacağız, söylesinler bize?”

‘OY VERDİKÇE HÜKÜMET PATRONLARA ÇALIŞTI’

Murat Yoğun adlı işçi de, işçilerin çoğunluğu olarak AKP’ye oy verdiklerini, ama işçiler oy verdikçe hükümetin patronlara hizmet ettiğini söylüyor. “Bütün yasalar, teşvikler onlar için” diyen Yoğun, “Bu yetmiyormuş gibi, işçinin yasal haklarını almasına bile engel olmak için her şeyi yapıyorlar. Bunlar başımıza gelince görüyoruz gerçekleri ne yazık ki. Bu hükümet on sene önce işçilerin dava açmasını zorlaştıran bir yasa çıkardı, dava masraflarını mahkemeye peşin yatırmadan dava açamaz olduk. Sonra o da yetmedi, ara bulucu yasası çıkardılar. İşçinin hakkını almaması için, işçiyi hakkından daha azına razı etmek için. O da yetmedi demek ki, şimdi artık mahkemeye gittiğinde bile mahkeme işçi haklı olsa bile patronu koruyor” dedi.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın