Hapishanelerdeki açlık grevlerinde 4’üncü ölüm!

0

GazeteTAMAM.com – Mardin’de Medya Çınar isimli tutuklunun Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto amacıyla yaşamına son verdiği açıklandı.

HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven, İmralı Hapishanesi’nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması talebiyle süresiz açlık grevine başlamış ve hapishanelerde de çok sayıda tutuklu bu eyleme dahil olmuştu.

Medya Çınar (Mardin)

Mardin E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bugün Medya Çınar isimli tutuklunun Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit uygulamalarını protesto etmek için yaşamına son verdiği belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre HDP Mardin Milletvekili ve Meclis Grup Başkanvekili Mithat Sancar, Mardin Valiliği ile yaptığı görüşmede olayı doğruladı.

Çınar’ın cenazesinin Mardin Devlet Hastanesi morguna kaldırıldığı belirtildi.

 

NUSAYBİN DAVASI TUTUKLUSUYDU

Nusaybin Davası tutuklusu olan ve Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nden duruşması için Mardin’e getirilen Çınar’ın sabah saatlerinde yaşamına son verdiği öğrenildi.

31 Mayıs 2016’da 42 kişiyle birlikte tutuklanan Çınar, Nusaybin Davasının duruşmalarında işkenceye maruz kaldığını dile getirmişti.

Çınar, sonraki duruşmalarda ise Öcalan üzerindeki tecrit uygulamalarını protesto ettiğini belirterek, SEGBİS’i reddetmiş, savunma yapmamıştı.

Çınar’ın cenazesini almak için HDP milletvekilleri Pero Dündar ve Tuna Çelik’in de aralarında olduğu heyetin Mardin Devlet Hastanesi Adlı Tıp Morgu önündeki bekleyişi sürüyor.

HAPİSHANELERDEKİ 4’ÜNCÜ, TOPLAMDA 5’İNCİ ÖLÜM

Daha önce Zülküf Gezen 17 Mart’ta Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde, Ayten Beçet 23 Mart’ta Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde, Zehra Sağlam 24 Mart’ta Oltu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde  tecridi protesto etmek için yaşamlarına son verdi.

Almanya’nın Krefeld kentinde ise 20 Şubat tarihinde mahkeme önünde kendini yakan Uğur Şakar, tedavi gördüğü hastanede 22 Mart’ta yaşamını yitirdi.

Zülküf Gezen (Tekirdağ)
Ayten Becet (Gebze/Kocaeli)
Zehra Sağlam (Oltu/Erzurum)
Uğur Şakar (Krefeld/Almanya)

Leyla Güven’den tutuklulara “fedai eylemlerden vazgeçin” çağrısı

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın