HDP, Demirtaş için adalet nöbetlerine başlayacak

0

GazeteTAMAM.com – HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Demirtaş ve tüm tutuklu HDP’liler için adalet nöbetlerine başlayacaklarını duyurdu.

28 gündür dönüşümsüz açlık grevinde olan HDP Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e destek olmak amacıyla Meclis’te iki günlük açlık grevi başlatan 10 milletvekili arasında bulunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partinin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için de adalet nöbetlerine başlayacaklarını duyurdu.

Artı Gerçek’e konuşan Buldan, AİHM kararının hukuki, HDP’li siyasetçilerin hapishanede olmasının ise siyasi olduğunu belirtirken AİHM kararının bağlayıcılığını anımsattı. Demirtaş şahsında tüm seçilmiş HDP’lilerin serbest bırakılması için adalet nöbetleri yapacaklarını ifade eden Buldan, şöyle konuştu:

“(Adalet nöbetlerinin) yerleri nerede henüz belli değil. Belli olunca kamuoyuna duyuracağız. İlk etapta İstanbul’dan başlatmayı planlıyoruz. Süresiz bir eylem olacak. Selahattin Demirtaş’ın 20 Kasım’dan itibaren serbest kalması gerekiyor. Hâlâ cezaevinde olması büyük bir hukuksuzluk. Serbest kalana kadar adalet nöbetlerinin de devam etmesini planlıyoruz. Burada herkesin gelip sözünü söylemesi, Selahattin Demirtaş’a sahip çıkması lazım. Türkiye’de vicdan sahibi insanların, aydınların, yazarların, sanatçıların, STK’ların, demokratik kitle örgütlerinin yani bu hukuksuzluğu kabul etmeyen herkesin sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.”

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın