HDP’li Coşkun’dan 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesine ilişkin kanun teklifi

0

GazeteTAMAM.com – Halkların Demokratik Partisi Muş Milletvekili ve gazeteci Şevin Coşkun, 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi için kanun teklifi verdi.

HDP’li Şevin Coşkun, 8 Mart’ın, ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ adıyla tatil ilan edilmesine ilişkin bir kanun teklifi verdi.

Coşkun’un verdiği kanun teklifi şu şekilde;

“Bugün Çin Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan gibi birçok ülkede 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye’de de ise 8 Mart ilk kez 1921 yılında ‘Emekçi Kadınlar Günü’ olarak kutlanmıştır. 8 Mart kutlamaları 12 Eylül 1980 askeri darbesi ile kesintiye uğramış ve 4 yıl boyunca kutlanması engellenmiştir. Kutlamalar 1984 yılında yeniden başlamıştır. 2000’li yıllara gelindiğinde artık çok geniş katılım ve önemli taleplerle kutlanılan her 8 Mart’ta, erkek egemen sistem ve kadınların her alanda yaşadığı ayrımcılık, şiddet, baskı ve hak ihlalleri sorgulanmaya devam etmiştir.

Eşitlik talebinde bulunan hakları için mücadele eden bu yolda yaşamını kaybeden kadınlara adanmış 8 Mart Günü dünyanın her yerinde, her sınıfından, her toplumdan her kültürlerden ve her kimlikten kadınlara uygulanan baskı, şiddet, sömürüye karşı mücadelenin simgesi olarak görüldüğünden; eşitsizlik, ayrımcılık, ikincilleştirme, namus adı altında işlenen cinayetlere karşı ülkemizde mücadele eden kadınlara destek vermek amacıyla 8 Mart’ın Dünya Emekçiler Günü adıyla resmi tatil olarak kabul edilmesini öngörmektedir.”

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın