HDP’li Önlü: Maçoğlu ile ittifak görüşmesi yapmıyoruz

0

GazeteTAMAM.com – HDP’li Alican Önlü, SMF’nin Dersim Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Maçoğlu’yla ittifak görüşmesi yaptıkları iddialarını yalanladı.

Dersim’de Fatih Mehmet Maçoğlu’nun adaylığı ve ittifak görüşmelerine ilişkin tartışmalar sürüyor. HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, belediye başkan adaylığı konusunda Maçoğlu ile ittifak görüşmeleri yapıldığı haberlerini yalanladı.

Artı Gerçek’ten Derya Okatan’ın haberine göre; Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, 11 Kasım’da yaptığı açıklamada, Dersim Belediye Başkanlığı için Sosyalist Meclisler Federasyonu’na (SMF) aday adaylığı başvurusunda bulunduğunu açıklamıştı. ​Maçoğlu, “2019’da yapılacak yerel seçimler Tunceli Belediye Başkanlığı’na aday olmak istiyorum. Bunun içinde üyesi olduğum Sosyalist Meclisler Federasyonu’na bugün aday adaylığı başvurusu yaptım. Bağlı olduğum kurum olan Sosyalist Meclisler Federasyonu şu an çeşitli partiler ile ittifak görüşmelerini sürdürüyor. Benim dışımda da aday adayları var. Ancak, şunu kesinlikle belirtmek istiyorum; kim aday gösterilirse bütün gücümle seçimleri kazanmak için çalışacağım” demişti.

Bugün basına yansıyan haberlerde HDP’nin muhalefet oylarının bölünmemesi için Maçoğlu ile ittifak görüşmelerine başladığı iddia edilmişti.

Ancak HDP bu görüşmeyi yalanladı.

HDP’li Önlü: ‘Görüşmeler devam ederken SMF adayını açıkladı’

HDP Dersim Milletvekili ve Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada, Dersim’de belediye başkan adaylığı konusunda kentteki siyasi partiler, STK’ler, dergi çevreleri dahil pek çok kesimle görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

SMF’nin de bu görüşmelere dahil olduğunu, ancak görüşmeler devam ederken anlaşma sağlanamadığı için geçen hafta adaylarını açıkladığını belirten Önlü, diğer çevrelerle görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

‘Kayyumlar konusunda söz söylemedi’

Bu tür görüşmelerin bir kişiyle değil siyasal hareketle yapıldığının altını çizen Önlü, “Ortak mücadele platformu olan bir partiyi bir kişiyle ilişkilendirmek kasıtlı bir durumdur” dedi. Önlü, HDP’nin kendisinin bir güç birliği olduğunu ve seçimlerde bunu genişletmeye çalıştığını sözlerine ekledi.

Alican Önlü, “Bizim için en temel konu kişi, makam ya da konum değil, kayyuma karşı mücadele, kayyumun yarattığı tahribatları ortadan kaldırmaktır” dedi, Mehmet Fatih Maçoğlu’nu kayyumlar konusunda söz söylememekle eleştirdi.

‘En büyük ortaklaşma kayyuma karşı olmalıdır’

Dersim için en büyük ortaklaşmanın kayyıma karşı olacağının altını çizen Önlü, yine bu kent için en büyük projenin de kayyumun yarattığı tahribatları ortadan kaldırmak olacağını ifade etti. Önlü, kayyumun Dersim’i Türkleştirme, Sünnileştirme hedefleri olduğunu belirterek, Dersim’in inancına, diline, tarihine, kültürüne sahip çıkması gerektiğini dile getirdi.

‘Yanlı, kasıtlı bir haber’

HDP’nin Maçoğlu ile görüştüğü yönündeki haberler konusunda ise Önlü, “Yanlı, kasıtlı bir haber. HDP zorda kalmış gibi gösterilmek isteniyor” dedi. Önlü, Dersim’de yapılan ön seçim konusundaki sorular üzerine de aday tespit komisyonunun çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

HDP, 30 Aralık’ta bazı il ve ilçelerde sandıklar kurarak önseçim yapmıştı. Dersim de bu kentler arasında bulunuyor. Ancak henüz Dersim belediye başkan adayı açıklanmadı.

Maçoğlu: ‘Görüşmeler nihayetlendirildi’

Gazete Patika’ya konuşan Fatih Mehmet Maçoğlu da iddiayı yalanlarken, HDP ile ittifak görüşmelerinin SMF tarafından yürütülüp nihayetlendirildiğini, kendisinin bahsi geçen habere dair bir bilgisinin olmadığını ifade etti.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın