HDP’ye Instagram sansürü: 4 Kasım görsellerini paylaşan HDP’li vekillerin hesapları kapatıldı

4 Kasım 2016'da HDP'ye yönelik geniş çaplı başlatılan operasyonda 12 bine yakın parti üyesi gözaltına alınmış; partinin eş genel başkanları da dahil 9 milletvekili de gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

0

GazeteTAMAM.com – 4 Kasım’a ilişkin görselleri paylaşan HDP Milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Ayşe Acar Başaran’ın hesapları kapatıldı.

HDP’nin ‘4 Kasım darbesi’ne ilişkin hazırladığı “Faşizme geçit yok, HDP zindanlara sığmaz” görselini paylaşan milletvekili Serpil Kemalbay ve Ayşe Acar Başaran’ın Instagram hesapları kapatılırken, vekil Ebru Günay’ın hesabındaki ise görsel kaldırıldı.
Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nin 4 Kasım’a ilişkin hazırladığı, üzerinde “Faşizme geçit yok, HDP zindanlara sığmaz” görseli, şikayet üzerine Instagram tarafından “topluluk kurallarına uymadığı” gerekçesiyle kaldırıldı.
Milletvekillerin hesaplarını açma talebine ise henüz yanıt verilmedi.
4 KASIM’DA NE OLMUŞTU?

4 Kasım 2016 gecesi, yapılan bir ortak operasyonda HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte grup başkan vekillerinin de olduğu 14 milletvekili, evlerine yapılan bir operasyonla gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan Ankara milletvekilli Sırrı Süreya Önder, Diyarbakır milletvekilleri İmam Taşçıer ve Ziya Pir adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel, Nursel Aydoğan, Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik, Selma Irmak, Ferhat Encü, Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan, Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan, Mardin milletvekili Gülser Yıldırım tutuklanmıştı.

Aynı operasyon kapsamında Hakkari milletvekili Nihat Akdoğan da iki gün sonra tutuklanmıştı.

Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Çağlar Demirel, Selma Irmak, Gülser Yıldırım, Ferhat Encü, Burcu Çelik, Abdullah Zeydan ile birlikte şu an tutuklu olan HDP milletvekili sayısı dokuz.

Yargılandıkları bazı dosyalardan hapis cezası alan HDP milletvekilleri ise İdris Baluken, Ferhat Encü, Çağlar Demirel, Abdullah Zeydan ve Figen Yüksekdağ.

Tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ ve Ferhat Encü ile birlikte milletvekilliği düşürülen diğer isimler ise şöyle: Tuğba Hezer, Faysal Sarıyıldız, Osman Baydemir, Leyla Zana, Besime Konca, Nursel Aydoğan, İbrahim Ayhan, Ahmet Yıldırım.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın