Kadınların toplumsal yaşamda var olma mücadelesini anlatan en etkileyici fotoğraflar

 #5AralıkDünyaKadınHaklarıGünü

0

İstediği sporu yapabilmek, dilediği gibi giyinebilmek, kendisini taciz eden gözlere rağmen sokakta başı dimdik yürüyebilmek… Bunlar aslında kadınların bugün bile mücadelesini verdikleri şeyler. Ancak geçmişi de bir hayli eski. İşte kadınların toplumsal hayatta erkeklerle eşit haklara sahip olmak için verdiği mücadelede ikon olmuş birbirinden etkileyici fotoğraflar.

1967 yılında Kathrine Switzer ABD’deki Boston Maratonu’nda koşan ilk kadın oldu. Bu fotoğraf bir organizatörün onun koşmasını engellemeye çalıştığı anda çekildi.

İngiliz süpermodel Jean Shrimpton’un 1965 yılında bir organizasyonda giydiği mini elbise kalabalıktakilerin şaşkın bakışlarla onu izlemesine neden oldu.

2 kadın mini etekle Güney Afrika’nın başkenti Capetown’un caddelerinde yürümeye çalışırken. Yıl 1965.

Maud Wagner ilk kadın dövme sanatçısıydı. Aynı zamanda bütün vücudunu kaplayan dövmeleri vardı. Bu görüntüsü 1907 yılında toplum tarafından çok da kabul görür bir durum değildi.

1937 yılında erkeklerin taciz eden bakışlarına rağmen Toronto caddelerinde şortlarıyla yürüyen kadınlar. Bu iki cesur kadın aynı zamanda şort giyerek toplumsal hayata karışmış ilk kadınlar.

1906 yılında İngiltere’de kadınların oy hakkı için verdiği mücadeleden bir fotoğraf.

1966 yılında Yves Saint Laurent, o dönem sadece erkeklerin giydiği pantolon ve ceketli bir takım giydi. Ünlü model bu kıyafeti nedeniyle restoranlara alınmadı.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın