Kartal’da çöken bina Belediye Başkan Yardımcısı Yeşilyurt’a mı ait?

0

GazeteTAMAM.com – Kartal’da 11 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda yaralının bulunduğu çöken binanın Hüsnü Yeşilyurt’a ait olduğu iddia edildi.

İstanbul Kartal’da bir bina gündüz saatlerinde aniden çökmüş ve bina içerisinde bulunan yurttaşlardan 11 kişi yaşamını yitirmişti.

Adeta tuzla buz olan bina ile ilgili çarpıcı bir iddia daha geldi. Binanın, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı ve hem Kartal Belediyesi hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hüsnü Yeşilyurt’a ait olduğu iddia edildi.

Gazete Fersude’den Ramazan Ayrancı’nın haberine göre; iddialarla ilgili konuşan Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Yeşilyurt, binanın kendisine ait olmadığını, aynı sülaleden ve aynı soy ismi taşıyan birine ait olduğunu ve bina sahibi ile hiç bir ilişkisi olmadığını belirtti.

‘OLAY YERİNE GİDENE KADAR AKRABAM OLDUĞUNU BİLMİYORDUM’

Yeşilyurt ayrıca, 2014 senesinden beri Belediye Başkan yardımcılığının yanında Kartal ve Büyükşehir Belediyesinde meclis üyesi olarak görev yaptığını da belirterek şunları söyledi:

“Haberi duyunca meclis üyesi arkadaşlarımla beraber olay mahaline gittik. Ben adresi dahi bilmiyordum. Binanın sahibi benimle aynı sülaleden olan, dedelerimizin kardeş çocuğu olduğu söyleniyor. Soy isimlerimiz aynı ama 6’ıncı kuşaktan akrabalık bağımız olan ve çok yakın ilişki içerisinde olmadığım ölen bir şahsın çocuklarına ait bir bina. Benim bina ile uzaktan yakından en ufak bir ilgim yok. Binanın sahibi olan akrabaların ile çok yakın bir ilişkim de yok. Düğünlerde yada cenazelerde karşılaşırsak merhabalaştığımız insanlar. O bölgede benim 3 bine yakın köylüm, akrabam oturuyor. Bütün akrabalarım köylülerim ağırlıklı olarak o bölgede oturuyorlar. O bölgede akrabalarıma ait çok fazla bina mevcut ama ben olay yerine gidene kadar akrabam olduğunu bilmiyordum”

KARTAL BELEDİYESİ: ‘BİNAYA KAÇAK İKİ KAT ÇIKILMIŞ, AYRICA İMAR BARIŞI BAŞVURUSU DA BULUNUYOR’

Kartal Belediyesi’nden de Kartal’da çöken bina hakkında ilk açıklama yapıldı. Kartal Belediyesi tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Kamuoyuna duyuru:

Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta çöken binanın ardından yapılan araştırmalar kapsamında;

23.10.1992 tarihinde Kartal Belediyesi tarafından yapı sahibi Hikmet Yeşilyurt adına düzenlenen 2-39 no’lu yapı ruhsatıyla Yeşilyurt Apartmanı’nın inşaatına başlanmış.

Söz konusu bina toplam 6 Kat (Zemin+5 Kat) olarak ruhsatlandırılmışken, projeye 2 kat daha ruhsatsız ilave yapılmış ve bu katlarda oluşan 4 adet daireye de hak sahipleri tarafından 1998 tarihinde bina vergi beyanında bulunulmuş.

Binanın imar arşiv dosyası incelendiğinde 3194 Sayılı İmar Kanununun ilgili 32. ve 42. maddelerine göre ruhsatsız 2 kat ve 4 daire ile ilgili herhangi bir yıkım tutanağı veya para cezası uygulanmadığı görülmüş.

2017 yılına gelindiğinde binanın zemin katında bulunan dükkanın işletme ruhsatı bulunmaksızın gayrı kanuni bir şekilde çalıştığını tespit eden Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekiplerince bu dükkanın tutanak tutulmak suretiyle ilgili binada faaliyetine son vermesi sağlanmıştır.

Ayrıca önemle belirtmek gerekir ki;

Bahse konu binanın 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında herhangi bir riskli yapı tespiti veya tespit başvurusu bulunmadığı, bunun aksine “İmar Barışı” olarak bilinen mevzuat kapsamında da hak sahipleri tarafından Yapı Kayıt Belgesi başvurusu bulunmaktadır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Kartal Belediyesi”

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın