KESK Yürütmesinden Şubelere Direnişçiler Aleyhinde Basın Açıklaması Yapma Talimatı!

Acun Karadağ: "KESK'e çöreklenen tasfiyeci, direnmemekte direnen anlayış "bizi içeri sokmuyorlar" algısı yaratmaya çalışan bir yazıyı illere göndererek basın açıklamaları istemiş. "Seçilmişlik" yetkisini kötüye kullanan bu anlayışlara karşı emeğin direnişin yanında olmaya çağırıyoruz üyeleri."

0

AKP ve cemaatin çıkar çatışmaları ile siyasi iktidarın “darbe” olarak pazarladığı 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL ve gece yarısı çıkarılan KHK’lere ile 120 bin emekçi ihraç edilmişti. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı 5000 emekçi de bu KHK’lerle ihraç edilmiş, AKP cemaat ile mücadele kapsamında; ilerici, demokrat, yurtsever ve devrimcilerden adeta intikam almıştı.

KESK, OHAL sonrası siyasi iktidarın kendisine yönelik saldırısına dair herhangi bir mücadele programı çıkarmadı. Basın açıklamaları, bir kaç eylem ve sosyal medyada hashtag çalışmaları dışında bir pratik gösteremedi.

Nuriye Gülmen’in 9 Kasım 2016’da Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde elinde “İhraç Edildim, İşimi Geri İstiyorum!” yazılı bir dövizle başlattığı süreç 9 Mart 2017’de Semih Özakça ile birlikte açlık grevine evrilmişti. Kamu Emekçileri Cephesi 24 Kasım 2017’de KESK’in bir mücadele programı çıkarmaması dolayısıyla KESK Genel Merkezi’nde bir oturma eylemi başlattı. KEC “KESK Başta Nuriye ve Semih Olmak Üzere Tüm İhraçlara Sahip Çaıkmalıdır!” yazılı bir dövizle KESK Genel Merkezi’nde başlattığı oturma eylemi süresince KESK yürütmesi ve KEC arasında 5 görüşme yapıldı. Bu görüşmelerde herhangi bir ortaklaşmaya gidilmezken KESK yöneticilerinden Mali Sekreter Elif Çuhadar direnişçi Nuriye Gülmen’in “Üye toplantısı yapalım, tartışalım; üyeler çıkmamızı isterse çıkacağız.” önerisine “Sen kimsin ki ben seninle üye önünde tartışacağım!” şeklindeki yaklaşımı görüşmeleri bitirmişti.

15 Ekim 2019 tarihinde KESK yöneticileri KEC ve Yüksel direnişçilerinin eşyalarını izin almadan toplayarak kapının önüne koydu. Eşyalarını KESK Genel Merkezi binası önünde bulan kamu emekçileri ve Yüksel direnişçileri, eşyalarını toplamak ve KESK’te yürüttükleri eylemi devam ettirmek üzere genel merkeze geldiklerinde KESK yönetimi kapıyı açmadı. KESK önünde sabah saatlerinden itibaren bekleyen güvenlik şube ve asayiş şube polisleri KESK önüne gelen herkesi tek tek kaydetti. Direnişçiler kapı önünde beklerken gözaltı araçları hazır bulundu.

Saat 16:00- 16:30 arasında KESK Genel Merkezi dairesi kapısında bekleyen Yüksel direnişçisi Acun Karadağ, Sibel Balaç ve yazarımız Meltem Servi’nin de bulunduğu üç kadına KESK yöneticisi 50 kişilik bir grup kapıdan çıkarken 3 kadını darp ederek saldırı gerçekleştirdi. Yöneticiler saldırmakla kalmayıp kadınlara hakaret, küfür ve tehditler savurdular.

KEC ve direnişçiler KESK GM önünde bekleyişini sürdürürken dün ve bugün sendikaya gelmeyen yönetim bugün tüm illere bir yazı gönderdi. Yazıda KEC’in ve direnişçilerin karalama kampanyası yürüttüğünü, çalışmalarını yapamadıklarını ve üyelerinin KESK’e sahip çıkması için basın toplantısı yapmalarını; toplantıda saldırının (!) KESK’e saldırının tüm üyelerine dolayısıyla iradelerine yapıldığının altını çizerek basın toplantısında okunmak üzere taslak bir metin de gönderdi.

KESk Genel Merkezi önünde içeri girmek için bekleyen Nuriye Gülmen ve Acun Karadağ bir Periscope yayını yaparak bir de video ile KESK’in iddialarına cevap verdi. Direnişçi ihraç KESK üyeleri yaptıkları açıklamada ;

Acun Karadağ: “KESK’e çöreklenen tasfiyeci, direnmemekte direnen anlayış “bizi içeri sokmuyorlar” algısı yaratmaya çalışan bir yazıyı illere göndererek basın açıklamaları istemiş. “Seçilmişlik” yetkisini kötüye kullanan bu anlayışlara karşı emeğin direnişin yanında olmaya çağırıyoruz üyeleri.” şeklinde çağrıda bulundu.

Nuriye Gülmen: “Bizim içeri girmemizi istemiyorlar, girmemizi engelliyorlar gibi bir yazı yayınlamışlar. Girmelerini engellemiyoruz, gelsinler açsınlar sendikalarını, biz de girelim; bizim isteğimiz budur ama onlar sendikalarını kapattılar, biz içeri girmeyelim; devrimciler içeri girmesin diye sendikalarını kapattılar. işte bu tasfiyeci solculuktur, başka bir şey değil. Mücadeleyi tasfiye etmeye çalışıyorlar, işte biz bunun önünde engeliz. Bu engeli kaldırmak için üyelere çağrı yapmışlar. Bizim de üyelere çağrımız bu çağrıya kesinlikle itibar edilmemesidir. Direnenlere sahip çıkmalı üyeler ve buradaki oturma eylemine sahip çıkmalıdır!”

KESK Yürütmesinden Şubelere Direnişçiler Aleyhinde Basın Açıklaması Yapma Talimatı!

GazateTAMAM.com

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın