Köyden gitmeyenlerin elektriğini kestiler!

Kars Barajı altında kalacak Boğazköy’den imkânsızlıklar dolayısıyla gidemeyen ve yaşları 60 ile 90 aralığında olan insanların elektrikleri, şirket tarafından kesildi

0

GazeteTAMAM.com – 

Kars Barajı’nın suları altında kalacak Boğazköy’de imkânsızlıklar nedeniyle taşınmaları geciken 20 evin elektriği, elektrik dağıtım şirketi tarafından kesildi. Evlerde yaşayan çoğu 60 ile 90 yaş aralığındaki köylüler, havalar ısınana kadar kendilerine süre verilmesini istiyor. Köy muhtarı Şakir Uyusun, köyün taşınacağı yerdeki altyapının da tamamlanmadığını ifade ederek, elektriklerin yeniden verilmesi için yapılan görüşmelerden sonuç alamadıklarını söyledi.

10 gün önce Aras EDAŞ tarafından elektriğin kesildiği köyde halk, geceleri mum ya da gaz lambası ışığı altında yaşıyor.

Muhtar Şakir Uyusun, bahar aylarıyla birlikte tamamen sulara gömülecek köyde kalanlara havalar ısınana kadar yeniden elektrik verilmesi için ilgili kurumlarla görüşmede bulundu. Uygun, Aras EDAŞ’tan elektriklerin verilmesi talebine olumsuz yanıt aldıklarını da belirterek, “DSİ de elektriklerin bağlanması konusunda yardımcı olmadı. Konuyu Valiliğe taşıdık, onlar da bizi yeniden DSİ’ye yönlendirdi. Tüm girişimlerimize rağmen DSİ, elektrik konusunda sorumluluğunu üzerine almak istemiyor. Köyün normalde tamamen boşaltılması gerekiyordu ama bazı aileler çaresizlikten köyden çıkamadı. Havalar da soğuk ve elektrik olmadığından sıkıntılar yaşanıyor. Mağdur olan ailelerimizin bu mağduriyetlerinin giderilmesi için elektriklerin geçici olarak verilmesini istiyoruz. Bahar mevsimiyle birlikte karların erimeye başladığı andan itibaren bu aileler de mutlaka bir çaresini bulup, evlerini boşaltmak zorunda kalacaklar” diye konuştu.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın