Lavrov: ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları gayrimeşru

İran yaptırımlarının tamamen gayrımeşru olduğunu savunan Lavrov, İran'la ekonomik ilişkilerin geliştirileceği mesajını verdi.

0

GazeteTAMAM.com – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell ile görüşmesinin ardından konuşma yaptı.

Lavrov, “ABD’nin İran’a ilişkin önlemleri, tamamen gayrimeşru. Bunlar, BM Güvenlik Konseyi kararlarını ciddi biçimde ihlal ediyor. Bu önlemlerin açıklanma ve uygulanma biçimlerinin hayal kırıklığı yaratmaması da imkansız.” dedi.

‘YAPTIRIMLARA RAĞMEN İRAN’LA EKONOMİK İLİŞKİLERİ GELİŞTİRECEĞİZ’

Sputnik’te yer alan habere göre; Lavrov, ABD’nin yaptırımlarına rağmen İran’la ekonomik ilişkileri geliştirmenin yollarını bulacaklarını ifade etti.

Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak da bilinen, İran ve P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşma kapsamında başta İran ile ekonomik ilişkiler olmak üzere bu belgedeki hükümlerin yerine getirilmesini sağlayacak mekanizmaların ABD’nin katılımı olmadan hazırlanacağını da kaydeden Lavrov, uzmanların bunun mümkün gördüğünü ve bu yönde aktif çalışma yürüttüğünü vurguladı.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın