Leyla Güven’den tutuklulara “fedai eylemlerden vazgeçin” çağrısı

0

GazeteTAMAM.com – Leyla Güven, tutukluların tecriti protesto için yaşamlarına son vermelerine ilişkin açıklama yaparak, buna son vermelerini istedi.

İmralı Hapishanesi’nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto için 138 gündür açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, son günlerde tutukluların tecridi protesto etmek amacıyla yaşamlarına son vermesi üzerine bir açıklama yaptı.

Dengê Welat radyosuna sesli bir mesaj gönderen Güven, tutukluların tecridi protesto etmek için yaşamlarına son verme eylemlerinin çok değerli olduğunu ancak bu eylem biçiminin kendisinden bir parça götürdüğünü ve bir devrimcinin kolay ölmemesi gerektiğini söyledi.

Eylemlere son verilmesini isteyen Güven, şunları kaydetti:

‘BU ATILIM ZİNDAN DİRENİŞİDİR’

“Başlattığımız direniş bir mevsimi geride bıraktı. Devam ediyor ve daha da büyüyor. Her ne kadar ilk adımı ben attıysam da, bu atılım zindan direnişidir. Talebimiz tüm dünyaya yayıldı. Artık herkes, Kürt halkının tecrit içerisindeki bir yaşamı kabul etmediğini biliyor. Birinci önceliğimiz, moral ve motivasyonumuzu yüksek tutmaktır. İdeolojimiz, devrimcinin kolay ölmemesi üzerine kuruludur. Sonuna kadar direnmektir. Biz de direniyoruz.

Biliyoruz ki, umudumuz ve özgürlüğümü İmralı adasında tecrit altındadır, esir alınmıştır. Tarihimizde ilk kez binlerce kişi, süresiz-dönüşümsüz olarak tecritin kaldırılması için direniyor. Kimse, bu eylemlerin sonuç almayacağını söyleyemez. Mutlaka sonuç alacak, mutlaka kazanacak. Aslında sonuç aldı. Newroz alanlarına insanların sel gibi akması, gençler ve kadınların sloganları ile sahiplenme en üst düzeye ulaştı. Halk bir kez daha ‘tecrit içerisinde bir yaşamı kabul etmiyoruz, Öcalan üzerindeki tecrit bize yönelik bir tecrittir, biz bu yaşamı kabul etmiyoruz’ dedi. Egemenler de Newroz alanlarına çıkan milyonlarca insanı gördüler, yüzde yüz inanıyorum ki onlar da bu işin içerisinden nasıl çıkacaklarını hesap ediyorlar. Zorda olan bizler değiliz, tıkanan, çözümsüz kalanlar, nasıl adım atacaklarını bilemeyenler AKP ve MHP’dir. Çünkü önlerinde bir seçim var, bu nedenle çözümsüz durumdalar ve ne yapacaklarını bilmiyorlar.”

‘ÖLÜMÜ DEĞİL YAŞAMI ÖNÜNÜZE KOYMALISINIZ’

“Yoldaşlar, şimdi yeni bir aşamaya geçtik” diyen Güven, şunları ekledi:

“Sonuç almaya çok az kaldı. Tüm samimiyetimle görüyor ve söylüyorum: Eylemciler etrafından çember oluşturalım, umut ve irade çemberi oluşturalım. Çünkü zafer yakındır, yüzde yüz başaracağız. Zindanlarda eylemlerini yürüten yoldaşlarımızın da sonuna kadar, moralli, coşkulu ve huzurlu bir şekilde eylemlerini sürdürmelerini diliyorum. Açlık grevinde olmayanlar da, arkadaşların etrafında toplanmalı.

Zülküf arkadaş, Ayten arkadaş, Uğur arkadaşın eylemleri önünde saygıyla eğiliyorum. Onlar, fedai bir ruhla sessizliği kırmak istediler. Ama şunu söylemek istiyorum; bu eylemleri yapan her arkadaş benim de bedenimden, ruhumdan, yüreğimden bir parça götürüyor. Bu eylemler karşısında saygıyla duruyoruz. Ama şunu söylemek istiyorum; zaten başlatılmış bir eylemimiz var. Biz zaten eylem halindeyiz, sonuç almaya yaklaştık. Açlık grevi eylemcileri etrafında yerlerimizi almalıyız. Yeni eylemlerde bulunmamalıyız. Eylemler gerçekten çok değerli, haklarında bir şey söylenemez, ama bu eylemler defalarca değerlendirildi, ‘ölümü değil yaşamı önünüze koymalısınız’, ‘onurlu bir yaşam için mücadelenizi yükseltmelisiniz’, ‘yaşamınıza son vermek değil, farklı eylemlerle mücadeleyi yükseltmelisiniz’ denildi.”

TUTUKLULARA ÇAĞRI: FEDAİ EYLEMLERDE BULUNMAYIN

“Arkadaşlar, tüm dünyaya yayılan bu açlık grevlerinin, tarihte bir ilk olan bu eylemin sonuç alması için güçlerimizi birleştirmeliyiz. Amacımız budur. Bu nedenle, şimdiye kadar moralli ve coşkulu bir şekilde eylemimi sürdürüyorum. Daha da önemlisi, zindandaki arkadaşlarla birlikte birbirimize moral vermeliyiz. Güçlenmeye, moralli olmaya ihtiyacımız var. Bu nedenle yaşamak için, birlikte yaşamı sürdürebilmek için, tecridi birlikte kırabilmek için çaba sarf ediyorum. O günü birlikte kutlayalım. Bu nedenle kendime, yaşamıma dikkat ediyorum.

Sizlerden de açlık grevi eylemleri etrafında toplanmanızı ve bu fedai eylemlerde bulunmamanızı istiyorum. Doğrusu, bunlar beni güçten düşürüyor. Ne yaparsam yapayım, beni duygusal olarak etkiliyor, yükümü ağırlaştırıyor. Bu şekilde ilerleyemem. Arkadaşlarımın da bu şekilde davranmalarını ve eylemimizi başarıya ulaştırmayı umut ediyorum.”

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın