Macron halk tarafından yuhalandı: İstifa sesleri yükseliyor

0

GazeteTAMAM.com – Fransa polisi, ülke genelindeki protestolar sebebiyle 133 kişinin yaralandığını ve 412 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Fransa’da akaryakıt zamlarına karşı başlatılan Sarı Yelekliler hareketinin eylemleri aralıksız devam ediyor. Dünden bu yana yaşanan çatışmalarda polis eylemciler karşısında çaresiz kalırken şehrin birçok yerinden barikat ateşleri yükseliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Sarı Yelekliler hareketinin eylemlerinin ardından Paris’te incelemelerde bulunurken halk tarafından yuhalandı. Parisliler, cumhurbaşkanını “Macron istifa” sloganlarıyla karşıladı.

OHAL SİNYALİ

Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, başkent Paris’te yoğunlaşan protestoların ülke geneline yayılması nedeniyle bu tür olayların bir daha yaşanmaması için Olağanüstü Hal (OHAL) dahil tüm önlemlerin masada olduğu sinyalini verdi.

“Alınabilecek önlemleri düşünmek zorundayız” diyen Benjamin Griveaux, ayrıca Cumhurbaşkanı Macron, Başbakan Édouard Philippe ve İçişleri Bakanı Gérard Collomb’ın bugün bir araya gelerek “Sarı Yelekliler” hareketine karşı uygulanacak adımları tartışacaklarını söyledi.

MACRON ON BİNLERİ KAOS İSTEMEKLE SUÇLADI

Macron, dün akşam Arjantin’deki G20 Zirvesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Fransa’daki eylemlere ilişkin açıklamalar yaptı. Protestoya her zaman saygı duyduğunu iddia eden Macron, “Muhalifleri her zaman dinleyebilirim ancak şiddeti hiçbir zaman kabul edemem” dedi.

Fransa’da yaşayanların yüzde 82’sinin desteklediği eylemler için, “Paris’te yaşananlar meşru bir öfkenin barışçıl bir ifadesi değil” diyen Fransa Cumhurbaşkanı, “Hiçbir şey polise yönelik saldırıya, işyerlerinin yağmalanmasına, kamu ve özel binaların yakılmasına, yoldan geçen insanlar ve gazetecilerin tehditlere maruz kalmalarına ve Zafer Takı’nın tahrip edilmesine gerekçe değildir” ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe’nin haberinde “Bu şiddetin failleri değişim istemiyor, iyileştirme istemiyorlar, kaos istiyorlar” diyerek eylemleri hedef gösteren Macron, “Savundukları davaya ihanet ediyorlar. Kimlikleri tespit edilip adalet tarafından yargılanacaklar. Yarın döndüğümde ilgili bakanlarla görüşme yapacağım. Protestoya her zaman saygı duyarım, muhalifleri her zaman dinleyebilirim ancak şiddeti hiçbir zaman kabul edemem” dedi.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın