Meksika’nın solcu lideri Obrador, sarayı halka açtı

0

GazeteTAMAM.com – 1 Aralık’ta göreve başlayan Obrador, 80 senelik başkanlık sarayını halka açarak ilk sözünü yerine getirdi.

Meksika’da Temmuz ayında yapılan seçimlerde büyük farkla Devlet Başkanı seçilen Andres Manuel Lopez Obrador, 1 Aralık itibarıyla yemin ederek görevine başladı.

Seçim kampanyası esnasında Başkanlık Sarayı’nı halka açmayı vadeden Obrador, göreve geldikten sonra ilk iş olarak sözünü yerine getirdi. Sarayın ilerleyen süreçte kültür merkezine dönüştürülmesi planlanıyor.

‘BU ŞATAFATI GÖRMEK TİKSİNDİRİCİ’

Sarayı ziyarete gelen 47 yaşındaki Mario Lozano Reuters’a verdiği röportajda, “Sanki Versay Sarayı’na giriyor gibiyim. Fransız halkının oraya girdiklerinde nasıl hissettiğini hayal edebiliyorum. Yaşanan sefaletle kıyaslandığında, bu şatafatı görmek tiksindirici” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETE ENFLASYON ORANININ ÜSTÜNDE ZAM

Obrador, yemin töreninin ardından konuşma yaptı. Meksika’da dünyanın en düşük asgari ücretinin uygulandığını vurgulayan Obrador, hükümeti döneminde bu ücrete enflasyon oranının altında zam yapılmayacağını kaydetti.

Obrador, meclisteki muhalif vekillerin akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi için pankart açmalarına da değinerek, “Vadettiğimiz rafineri hizmete girdiğinde ve diğer rafinerilerin kapasitesini artırdığımızda akaryakıt fiyatları düşecek”. diye konuştu.

MADURO PROTESTOSU

Konuşmasının sonunda, törene katılan davetlilerin isimlerini okuyarak teşekkür eden Obrador, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu anons ettiğinde ise muhalefetin protestosu ile karşılaştı.

Maduro için uzun süre “Diktatör” diye slogan atıp, Obrador’un konuşmasına müsaade etmeyen milletvekilleri ayrıca “Maduro, hoş gelmedin” yazılı pankart da açtı.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın