Nobel ödüllü Murad’dan Macron’a Şengal daveti

Nobel ödüllü Ezidi kadın hakları savunucusu Murad Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü

0

Şengal’deki IŞİD soykırımını ve Ezidi kadınların maruz bırakıldığı zulmü dünyaya duyuran çalışmalarıyla Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Ezidi kadın hakları savunucusu Nadia Murad, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile biraraya geldi. Gazate Duvar’ın Macron’un ofisinden yapılan açıklamaya dayandırdığı habere göre Fransa, Murad’ın talebiyle 100 Ezidi kadını ülkeye kabul etme sözü verdi. Murad ise Macron’u memleketi Şengal’e davet etti.

Murad, “Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron benimle birlikte Şengal’i ziyaret edeceğine dair söz verdi. Yakın bir zamanda Sayın Macron’la birlikte Şengal’i ziyaret etmeyi bekliyorum” açıklamasında bulunmuştu.

Macron’un, Şengal’de hastane ve okulların yeniden inşasıyla Ezidilerin memleketlerine dönmesi için Murad tarafından yürütülen girişimlere destek vaat ettiği de açıklandı. IŞİD’in Irak’ta bir dizi kenti ele geçirdiği 2013 yılında en az 6 bin 800 Ezidi kaçırılmıştı. Bu kişilerin yaklaşık 2 bin 500’ünden hâlâ haber alınamıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın