Öğrencilerden 6 Kasım protestosu: YÖK kapatılsın

6 Kasım'da kurulan YÖK'ün protesto edildiği eylemde tutuklu Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut ile TİP milletvekillleri Erkan Baş ve Barış Atay'ın mesajları da okundu.

0

GazeteTAMAM.com – YÖK’ün kuruluşunu protesto eden üniversite ve gençlik örgütleri ‘YÖK kapatılsın üniversiteyi üniversiteliler yönetsin’ dedi.

YÖK’ün kuruluş yıl dönümünü öğrenciler Beyazıt Meydanı’nda düzenlenen eylemle protesto etti.”Kriz yaratanların direniş üniversitenin” pankartının açıldığı eylemde “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak”, “Ferman devletin üniversiteler bizimdir” sloganları atıldı.

Çukurova Üniversitesi’nde ise üniversite polis tarafından ablukaya alındı.

‘YÖK BUGÜN TEK ADAM’IN EMRİNDEDİR’

Evrensel’de yer alan habere göre Beyazıt Meydanı’ndaki eylemde öğrenciler adına ortak basın açıklamasını Ezgi Avcı okudu. Avcı, “Kurulduğu günden itibaren YÖK, iktidarların ve sermayenin eliyle yönetildi, yapılandırıldı. Üniversitede üretilen bilimin halk için değil sermaye yararına üretilmesi, sarayın ülkeyi ve üniversiteyi karanlığa teslim etmek ve gençliği baskılama aygıtı olarak yapılandırılan YÖK bugün tek adamın emri altındadır ve üniversiteleri Tayyip Erdoğan’ın iki dudağı arasına sıkıştırmaya çalışmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Dev Yapı İş Başkanı Özgür Karabulut, Türkiye İşçi Partisi(TİP) Milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay’ın mesajı da okundu.

‘DİRENİŞ DURDURULAMAZ’

İlk olarak 3. havalimanı eylemindeki konuşmaları nedeniyle gözaltına alınıp tutuklanan Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) Genel Başkanı Özgür Karabulut’un mesajı okundu. Karabulut’un mektubunda şu ifadeler yer aldı:

“Bugün ne yazık ki yaşam haklarımız istemek tutuklanmak gerekçesi oluyor. Normal koşullarda patronlara bu talepler sonucunda cezalar verilip yaptırımlar uygulamaları gerekirken sırf kölelik koşullarında yaşayan başka öğrencilere örnek olmasın onlara korku yaratsın direnirseniz tutuklanırsınız dedirtmek için bugün cezaevindeyiz. Ama şunu bilmenizi isteriz; Ne işçilerin isyanı tutuklamalarla durdurulabilir ne de işçiler bundan korkar. Geçtiğimiz süreçte gördük dünyanın her tarafında dayanışma eylemleri yapıldı. Direnişimiz daha da büyüdü, büyüyecek. Nasıl ki 12 Eylül darbesiyle toplumu tektipleştirmeye çalıştılar. YÖK gibi kurumlarla geleceği yok etmeye çalıştılar. Umudu yok edemedilerse köle değiliz direnişi de durdurulamaz.”

‘ÖZGÜR DÜŞÜNCE, BİLİMSEL AKIL MUTLAKA KAZANACAKTIR’ 

Daha sonra TİP Milletvekili Erkan Baş’ın mektubu okundu. Baş’ın mesajı şu şekilde:

“Biz biliyor ve inanıyoruz ki YÖK ve AKP rejiminin kindar nesil yaratmak içi tüm gençliğe karşı attığı adımlar bizlerin ve sizlerin onurlu mücadelesiyle baş eğmez duruşuyla yok olup gidecektir. Özgür düşünce, bilimsel akıl ve gençliğin devrimci iradesi mutlaka kazanacaktır.”

TİP Milletvekili Barış Atay’ın mesajı ise şöyle:

“YÖK’ün 37. yılı. gerici AKP iktidarının ilk vaatlerinden biri YÖK’ü kaldırmak olmasına rağmen kaldırılması bir yana üniversiteler iyice bağımlı hale getirilmiş özerklikleri tamamen yok edilmiştir. Sebeplerinin ne bilmiyormuş gibi AKP Genel Başkanı, neden ilk beş yüze giren üniversite olmadığını sormakta yurtdışında okumayı tercih eden öğrencileri ajanlıkla suçlamaktadır cumhurbaşkanına itaat farzdır diyen rektörlerin olduğu, ilerici hocaların KHK’lerle atıldığı bir yerde çok şaşırtıcı bir sonuç değildir.”

Öğrenciler açıklamaların ardından hep birlikte Beyazıt Marşı’nı okudu.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın