Paradise Papers davasında zamanaşımı

0

GazeteTAMAM.com – Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Pelin Ünker’e “Paradise Papers” başlıklı haberleri nedeniyle açılan dava zamanaşımı gerekçesiyle düşürüldü.

2. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi, Paradise Papers veya Türkçe adıyla Cennet Belgeleri’nde adı geçen dönemin başbakanı Binali Yıldırım ve oğullarının Malta’da off-shore olarak şirket kurduğu bilgisini haberleştirdiği için “iftira ve hakaret” suçlamasıyla  1 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 8 bin 860 lira para cezasına mahkûm olan eski Cumhuriyet gazetesi muhabiri Pelin Ünker hakkındaki yargılamada davanın zamanaşımından düşmesi yönünde karar verdi.

HAKİMDEN SKANDAL İFADE

Mahkeme, “Her ne kadar sanık hakkında TCK’nun 267/1 maddesinden cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de, sanığın eylemini basın yoluyla gerçekleştirmiş olması nedeniyle 5187 sayılı yasanın 26/1. maddesindeki 4 aylık zaman aşımı süresinin dolmasından sonra davanın açıldığı anlaşılmakta, açılan kamu davasının CMK.nun 223/8 maddesi uyarınca düşürülmesine” karar verdi.

Pelin Ünker davasını takip eden gazeteci Canan Coşkun, sosyal medya hesabından, hâkimin kararını açıklarken, “Maalesef zaman aşımı olduğunu tespit ettim” dediğini belirtti.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın