Pervin Buldan’dan Akşener’e ittifak yanıtı: “Kürtleri yok edeceğiz” diyen anlayış ile asla görüşmeyiz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, açlık grevindeki tutuklu vekil Leyla Güven için eylemlilik kararı aldıklarını duyurdu.

0

GazeteTAMAM.com – HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Ankara İl Kongresi’nde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pervin Buldan, partisinin Ankara İl Kongresinde, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘AK Parti ve HDP arasında gizli görüşmeler yapıldığı’ iddiasını yanıtladı.

Yolculuk’ta yer alan habere göre Buldan, görüşme iddiları ile ilgili olarak, “Kürtleri yok edeceğiz” diyen anlayış ile asla görüşmeyiz. Bizim ilkesel, asla taviz vermeyeceğimiz konuların başında bu gelmektedir. Herkesin bu konuda içi rahat olmalıdır” ifadelerini kullandı.

‘VEKİLLERİMİZİ TUTSAK EDEN AKP İLE HİÇBİR ŞEKİLDE GÖRÜŞMEYİZ’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin şu an iktidarla ‘görüşecek hiçbir şeyi olmadığını’ söyleyerek, “Ne gizli, ne de açık, hiçbir şekilde AKP ile görüşmemiz söz konusu değildir. Demirtaş’ı, Yüksekdağ’ı, Baluken’i ve tüm milletvekillerimizi cezaevinde tutan bir anlayışla asla görüşmeyeceğimizi ilan etmek isteriz. Belediyelerimize kayyum atayan anlayışla, “Kürtleri yok edeceğiz” diyen anlayış ile asla görüşmeyiz. Bizim ilkesel, asla taviz vermeyeceğimiz konuların başında bu gelmektedir. Herkesin bu konuda içi rahat olmalıdır. İmralı’da tecrit sürüyorsa, milletvekilimiz bedenini açlığa yatırıyor ve hala tahliye edilmiyorsa, AKP ile görüşecek hiçbir şeyimizin olmadığını ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

LEYLA GÜVEN İÇİN EYLEMLİLİK AÇIKLAMASI

Buldan, açlık grevindeki tutuklu HDP’li vekil Leyla Güven’e ilişkin de açıklamalarda bulundu. Buldan, şunları aktardı: “Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevini selamladığımızı belirtmek isterim. Sevgili Leyla Güven onurlu ve kararlı bir direnişin sahibi olarak, bedenini açlık grevini yatırmıştır. Bu eylemin amacı İmralı Cezaevi’nde Sayın Öcalan üzerinde uygulanan tecridin son bulmasıdır… Leyla Güven’in bu eylemini her yerde sahipleneceğiz. Birkaç gün sonra Amed başta olmak üzere halkımızın da katılacağı Leyla Güven’e destek eylemlerinin olacağının bilgisini de vermek isteriz.”

GÜVEN İÇİN 2 GÜNLÜK AÇLIK GREVİ

HDP Merkezi Örgütlenme Komisyonu, PM üyelerine, il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra yine kadın ve gençlik meclislerine gönderdiği bilgi notunda “tecride karşı başlatılan açlık grevinin sahiplenilmesi” isteni istedi

Örgütlenme Komisyonu, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekerek, “rehin tutulan DTK Eş Sözcüsü ve Hakkâri Milletvekilimiz Leyla Güven’in Sayın Öcalan için başlattığı açlık grevi eylemi haklı bir eylemdir ve talebi bizim talebimizdir” ifadeleri kullanıldı.

HDP, Güven’in eyleminin Kadın Meclisi, Parti Meclisi, Meclis Grup Toplantısı, İl Eşbaşkanları Toplantısı’nda gündemleştirilmesi, Güven’in kaldığı Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde vekillerin katılımıyla basın açıklaması yapılması kararı aldı.

Partililer ayrıca 17-18 Kasım’da yapılacak destek açlık grevi ile Güven’e destek verecek.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın