Sağlık Bakanlığı çalışanı olduğunu iddia eden erkek tacizde bulunup “Tecavüzcüler elini kolunu sallıyor, beni korkutamazsın” dedi

0

GazeteTAMAM.com – Eniştesinin bakan yardımcısı, amcasının ise hastane sahibi olduğunu söyleyen Erhan Demirhan, kendisinden referans olmasını isteyen cerrahi hemşiresine ‘Benimle yatmazsan yardımcı olmam’ dedi.

Günümüzün en can sıkıcı ve önüne geçilemez sorunlarından birisi şüphesiz kadınların maruz kaldığı şiddet, taciz ve tecavüz gibi vakalar. Şimdiye kadar görülen binlerce davada tacizcilere, tecavüzcülere, kadın katillerine mahkemelerde ‘iyi hal’ vb. ceza indirimleri uygulanmış, suçun cezası ise tam anlamıyla verilmemiştir.

Taciz vakalarından biri de üniversiteden yeni mezun olmuş olan cerrahi hemşiresi A.B.’nin başına geldi. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan bir yazılım mühendisi olan Erhan Demirhan’a iş konusunda yardımcı olabilmesi, referans olabilmesi amacıyla ulaşan A.B., yardım beklediği Demirhan’ın sözlü tacizlerine uğradı ve durumu sosyal medya hesabından paylaşarak Demirhan’ı teşhir edeceğini söyledi. Demirhan ise kendisine bir şey olmayacağından emir bir şekilde “Tecavüzcüler bile elini kolunu sallayarak geziyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı hesabından ise konuyla ilgili olarak yapılan paylaşımda, Erhan Demirhan’ın bakanlık bünyesinde çalışmadığı, bakanlık ile herhangi bir ilişkisinin olmadığı açıklandı.

‘BENİMLE YATMAZSAN YARDIMCI OLMAM’

Tacizci Erhan Demirhan hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayette bulunduğunu belirten A.B., gazetemize konuşarak olayı şöyle anlattı:

“Erhan Demirhan isimli kişinin Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalıştığını fark ettim ve sosyal medyada kendisini görüp mesaj yolladım. Ben bir cerrahi hemşiresiyim. Yeni mezun oldum. Bana referans olabilmesi için bu şahsa kendim ulaştım. Lakin durumun buraya gelebileceğini düşünemedim. Başta yardımcı olabileceğini söyledi, ailemle alakalı sorular sordu. Daha sonra çok güzel olduğumu ve benimle evlenebileceğini dile getirdi. Ben bunu reddedip mesajlarına cevap vermediğimde ise bana yardımcı olmayacağını, ancak onunla yatmam karşılığında bir şeyler yapabileceğini dile getirdi.”

 

‘ANNEN İKİNCİ KOCAYA VARDI, SENİN DE NE OLACAĞIN BELLİ’ DİYEREK AŞAĞILAMAYA ÇALIŞTI

A.B., tacizci Demirhan’ın, annesi üzerinden de hakaretlerde bulunduğunu kaydetti. Demirhan’ın, annesinin ikinci evliliğini ayıpmış gibi göstermeye çalıştığını ve kendisine bunun üzerinden de hakaretler savurduğunu dile getiren A.B., şöyle devam etti:

“Yatma teklifine ben ters çıkınca; annemin başka bir adamla evlendiğini, annemin başka bir adamın koynuna girdiğini, bunun nasıl bir duygu olduğunu sormaya başladı. “Annen ikinci kocaya vardı, senin de ne olacağın belli, seni de düşürecekler” tarzında ifadeler kullanarak anneme ve bana hakaretler savurdu. Diyaloğu uzatmamam gerekiyordu lakin çok sinirlenmiştim bu olay karşısında. Artık susmasını istiyordum. Bir süre sonra sakinleşince sustum ben.”

‘TECAVÜZCÜLER ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GEZİYOR, BENİ BUNLARLA MI KORKUTACAKSIN?’

Mesajlaşmayı kesmesine rağmen Demirhan’ın sözlü şiddetine ve tacizine uğramaya devam eden A.B., günlerce tehdit mesajları aldığını belirterek şunları aktardı:

“Tehditleri devam etti ve kendisine cevap vermediğim halde bana mesajlarda birliktelik yaşadığı kadınları anlatmaya başladı. Ben kimseye herhangi bir vaatte bulunmadım. Tamamen iyi niyetle referans olmasını istemiştim.”

Paylaşılan yazışmalarda tacizci Demirhan, yazışmaları A.B.’nin teşhir etmesi halinde “Telefon numaranı psikopatlara veririm” diyerek tehditlerde bulunuyor. Bununla da yetinmeyen Demirhan, başına bir şey gelmeyecek olmasının verdiği rahatlıkla “Demirden korksak trene binmezdik. Beni bununla mı korkutacaksın? Sen beni pancar kafalı mı sanıyorsun? Adam tecavüz ediyor, elini kolunu sallayarak geziyor”ifadelerini kullanıyor.

Öte yandan Demirhan, eniştesinin bakan yardımcısı olduğunu, Balgat Memorial Hastanesi’nin sahibinin ise amcası olduğunu da söylemiş.

Tacizci Demirhan hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayette bulunduğunu kaydeden A.B., “En fazla yapabildiğim buydu” dedi.

‘MAHKEMELER TACİZCİLERİ, TECAVÜZCÜLERİ CESARETLENDİRİYOR’

Taciz ve tecavüz suçlarında caydırıcı cezalar verilmediğine dikkat çeken A.B., daha önce benzer olaylarda hafif cezalar, beraatler verilmiş olmasının tacizci ve tecavüzcüleri cesaretlendirdiğini beyan ederek “Muhtemelen arkalarında kendini koruyan, destek çıkan, devletin iyi mevkiilerinde çalışan kişiler var. İnsanlar iyi aile eğitimi almıyor, kendini geliştirmiyor. Bunun gibi onlarca şey, tacizcilere tecavüzcülere bu rahatlığı sağlıyor.”

Emre ORMAN

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın