Sarı Yelekliler “direnişe devam” diyor

0

GazeteTAMAM.com – Gerçek bir değişim sağlanana kadar protestolara devam edeceklerini vurgulayan hareketin temsilcileri, “Kırıntı değil, ekmeğin tamamını istiyoruz” dedi.

Fransa’da akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlara karşı başlayan, zamanla iktidara karşı isyana dönüşen ‘Sarı Yelekliler’in eylemlerinin (Gilets Jaunes) ardından ardından hükümet geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, televizyondan yayınlanan konuşmasında, akaryakıta planlandığı gibi Ocak ayında zam yapılmayacağını, altı ay için askıya alındığını açıklamıştı.

Philippe, “Hiçbir verginin ulusun birliğinin tehlikeye girmesi için mazaret olmayacağını” da dile getirmişti.

Hükümetin bu adımı ‘Sarı Yeleklileri’ tatmin etmezken, protestocular eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu.

‘KIRINTI İSTEMİYORUZ’

‘Sarı Yelekliler’ hareketinden Eric Drouet de BFMTV’ye yaptığı açıklamada, gerçek bir değişim sağlanana kadar protestolara devam edeceklerini vurguladı.

Ülkenin bazı bölgelerinde protesto gösterilerine devam edilirken, AFP’ye konuşan ‘Sarı Yelekliler’in bir temsilcisi “Fransızlar kırıntı değil, ekmeğin tamamını istiyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Bordeaux kentindeki gösterilere katılan aktivist bir kadın da hükümetin adımından ‘hiç de memnun olmadıklarını’ dile getirdi.

Göstericiler adına konuşan bir diğer temsilci ise haysiyetli bir hayat sürdürebilmek için vergilerde kapsamlı bir şekilde indirim yapılmasını, emekli maaşları ile asgari ücretlerin artırılmasını talep etti.

Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı da yeni protestolar öncesinde emniyet güçlerine takviye yapılması kararı aldı.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın