Şiddete karşı kadınlar 25 Kasım’da alanlara çıkıyor

0

GazeteTAMAM.com – Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Türkiye’nin her yerinde sokaklara çıkacak.

Dominik Cumhuriyeti’ndeki diktatörlüğün yıkılmasında büyük rol oynayan, bedelini hayatlarıyla ödeyen 3 kız kardeş Patria, Minerva ve Maria Mirabel, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün sembolü.

25 Kasım Kadın Platformu da yıllardır düzenlediği gece yürüyüşünü bu yıl da 25 Kasım’da İstiklal Caddesi’nde düzenleyecek. “Erkek şiddetinin bahanesi çok susmaya haklarımızdan vazgeçmeye niyetimiz yok” mottosuyla hareket eden kadınlar, Tünel’de bir araya gelip Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüyecek.

Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine göre; Platformdan Özengül Ergün, 25 Kasım’a giderken, 25 Kasım Kadın Platformu olarak ortak bildiriler hazırladıklarını söylüyor:

“Bütün kadınların katılımına açık olacak şekilde İstanbul’un değişik yerlerinde bu bildirilerin dağıtımlarını yapacağız. Şu an bu etkinlikler için takvim hazırlıyoruz, bittikten sonra paylaşılacak. Afişlerimiz var yine, Taksim’e çağrı yapmak için hazırlamıştık, bu afişleri de asmak için buluşmalarımız olacak. 16 Kasım ve 23 Kasım’da sosyal medya eylemi yapmayı planlıyoruz. Hazırlık için toplantılarımız devam ediyor aslında ama pankart sözümüz belli; 25 Kasım’da Taksim’ de yapacağımız yürüyüş için pankart hazırlamak ve döviz yazmak için de bir araya geleceğiz.”

‘ERKEK ŞİDDETİNE, EŞİTSİZLİĞE ANCAK BİRLİKTEYKEN KARŞI KOYABİLİRİZ’

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde bütün kadınları sokaklara çağırdıklarını söyleyen Ergün, son olarak şunları söylüyor:

“Çünkü biliyoruz; erkek şiddetine, eşitsizliğe, yoksulluğa, güvencesizliğe, haklarımızın elimizden alınmasına ancak ve ancak birlikteyken karşı koyabiliriz. Hiçbir zaman mücadelemizden vazgeçmedik, vazgeçmeye niyetimiz de yok; ama şimdi daha güçlü bir şekilde ‘bir aradayız, birlikteyiz, buradayız’ diyoruz, birbirimizden aldığımız güçle 25 Kasım Pazar günü saat 17:00’da Taksim- Tünel Meydanı’nda buluşuyoruz.”

İZMİR’DE FİLM GÖSTERİMİ

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 25 Kasım’a giderken bir dizi etkinlik düzenleyerek kadınlarla bir araya gelecek. Kadınlar ilk olarak bu akşam Esenyalı’daki dernek binasında bir araya gelecek ve Suffergette (Diren) isimli filmi izleyecek. Dernekte, bir sonraki etkinlik, 21 Kasım’da “Şiddet ve kadın sağlığı” başlıklı panel düzenlenecek. Panele, uzman doktor Sanem Aslan ve eczacı Ayşegül Bektaş konuşmacı olarak katılıyor. Dernekteki son etkinlik, 24 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek ve boşanma hakkı konusunda sosyolog Birgül Avdan sunum yapacak.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın