Gezi Parkı soruşturmasında Can Dündar hakkında yakalama kararı

0

GazeteTAMAM.com – Yurt dışında bulunan gazeteci Can Dündar hakkında Gezi eylemlerinde yer aldığı gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Gezi Parkı eylemlerine ilişkin başlatılan soruşturmada, eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

Başsavcılığın nöbetçi hakimliğe gönderdiği talep yazısında, Dündar’ın “söz konusu eylemlerde insanları galeyana getirmeye ve yönlendirmeye çalıştığı, olayları engellemeye çalışan kolluk kuvvetlerine yönelik olay yerinde bulunan terör örgütü mensuplarının direncini artırmaya çalıştığı, organizasyon içerisinde kendisine verilen etki ajanlığı görev ve faaliyetini yürüttüğünün anlaşıldığı” öne sürüldü.

“Yapılan çalışmalar neticesinde çıkan olayların bir tertibat olduğu ve bu tertibatın Gürcistan, Sırbistan, Ukrayna ve Arap ülkelerinde meydana gelen halk ayaklanmalarında önemli bir aktör olduğu anlaşılan George Soros tarafından kurulmuş olan Açık Toplum Enstitüsü Danışma Kurulu Üyesi Osman Kavala’nın organizatör şahıs ve finansör olduğu” iddia edilen yazıda, şüpheliler “Mehmet Ali Alabora, Can Dündar ve arkadaşlarının Kavala’nın yönlendirmeleri doğrultusunda olayların örgütlenmesini gerçekleştirdiklerinin tespit edildiği” savunuldu.

DÜNDAR’DAN YANIT: “GURUR DUYUYORUZ”

Can Dündar, hakkında çıkarılan yakalama kararına ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Dündar, “Hepimiz Gezideydik. Gurur duyuyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın