Soylu: “DHKP-C’nin Türkiye sorumlusu yakalandı”

0

GazeteTAMAM.com – Valiliğin yaptığı açıklamada operasyonda gözaltına alınanların içinde aranan Grup Yorum üyeleri olduğu da belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, emniyetin bu sabah yaptığı operasyona ilişkin basın açıklaması yaptı. Soylu ‘DHKP-C Türkiye sorumlusu dahil, biri yeşil listeden ikisi gri listeden’ olmak üzere 7 kişinin İstanbul’daki bir sığınakta yakalandığını açıkladı.

VALİLİK İSİMLERİ AÇIKLADI

İstanbul Valiliği yaptığı yazılı açıklama ile operasyonun İdil Kültür Merkezi’ne gerçekleştirildiğini açıkladı. Açıklamada Şair Ümil İlter ‘DHKP-C Genel Sekreteri’ ilan edilirken, avukat Barkın Timtik ‘sözde’ Halkın Hukuk Bürosu sorumlusu olarak servis edildi. Valilik açıklaması şu şekilde:

“DHKP/C terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince İdil Kültür Merkezi’nin Şişli ilçesindeki binasına gerçekleştirilen operasyonda;

Binanın üst katındaki gizli bir bölmede saklanan;

1)İçişleri Bakanlığı Aranan Teröristler Listesinde bulunan ve Yeşil Kategoride aranan Ümit İLTER (Sözde Genel Sekreter)

2)Silahlı Terör Örgütü Kurmak veya Yönetmek suçundan aranan Caferi Sadık EROĞLU (Sözde Türkiye Sorumlusu)

3)İçişleri Bakanlığı Aranan Teröristler Listesinde bulunan ve Gri Kategoride aranan Emel YEŞİLIRMAK,

4)İçişleri Bakanlığı Aranan Teröristler Listesinde bulunan ve Gri Kategoride aranan İbrahim GÖKÇEK,

5)Silahlı Terör Örgütü Kurmak ve Yönetmek Suçundan aranan Barkın TİMTİK (Sözde Halkın Hukuk Bürosu Sorumlusu)

6)Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenlemek, Yönetmek, Bunların Hareketlerine Katılmak, Terör Örgütü Propagandası Yapmak ile Silahlı Terör Örgütü Kurmak ve Yönetmek suçlarından arama kaydı bulunan Barış YÜKSEL (Sözde Halkın Mühendis Mimarları Sorumlusu)”

Ayrıca operasyon sırasında kültür merkezinde bulunan Grup Yorum üyeleri Betül Varan ve Sultan Gökçek’in de gözaltına alındığı da bildirildi. Operasyonda yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel döküman ve dijital materyalin de ele geçirildiği iddia edildi.

İdil Kültür Merkezi’ne yine polis baskını

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın