Suriye ordusu yıllar sonra tekrar Menbiç’te

YPG, Suriye ordusuna bu sabah bir çağrı yaparak Menbiç'i korumalarını istemişti.

0

GazeteTAMAM.com – Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde bulunan kente yıllar sonra Suriye Cumhuriyeti’nin bayrağı dikildi.

Suriye ordusu, Menbiç’e girdiklerini ve göndere Suriye Cumhuriyeti’nin bayraklarını çektiklerini açıkladı. Suriye Genelkurmayı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Menbiç’deki bütün Suriye vatandaşlarının ve diğerlerinin tam güvenliğini garanti ediyoruz” denildi.

‘HALKIN ÇAĞRISINA YANIT VERİLDİ’

YPG’nin bugün Suriye ordusuna Menbiç’de kontrolü alma çağrısında bulunmasının ardından gelen açıklamada, “Ordunun Menbiçc halkının çağrısına yanıt verme yükümlülüğü göz önünde bulundurulduğunda, Genelkurmay Başkanlığı ordunun Menbiç’e girdiğini ve Suriye Arap Cumhuriyeti’nin bayrağını diktiğini ilan eder” denildi.

‘BÜTÜN İŞGALCİLERİ YENİLGİYE UĞRATMAYA KARARLIYIZ’

Açıklamada, “Suriyeliler ulusal egemenliği koruma çabalarına katılmalı” ifadeleri kullanıldı ve “Bütün işgalcileri yenilgiye uğratmaya kararlıyız” denildi.

Suriye ordusunun, ABD askerlerinin de bulunduğu Menbiç kent merkezine girip girmediği ise henüz net değil. Öte yandan, ABD’nin çekilme kararının ardından bir Suriye Demokratik Güçleri heyetinin Moskova’ya gittiği biliniyordu.

YPG’den Suriye hükümetine Menbiç’i koruma çağrısı

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın
Adınızı yazın